Днес представяме последните представители от българската експедицията на Антарктика през 2025, които Марина Великова успя да интервюира в поредицата си „Атарктическите хора“ – разкази за природата, науката и работата, която бе излъчена по Българското национално радио.

Човешките заимоотношенията на ледниковата ни база – кой ги проучва?
Димитър Панталеев се занимава с наблюдение, проучване и анализ на живота и отношенията между различните групи, работещи на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ – учени, логистици и строители, както и екипажа на кораба „Светите братя Кирил и Методий“ НИК 421.
Чрез социологически и психологически методи Димитър Панталеев анализира йерархиите, мотивациите и взаимоотношенията.

Проектът му „Замръзнало наследство – разказ за българските изследователи в Антарктида“ цели да проучи социалните динамики и междугрупови отношения
Слънцето е основният източник на енергия в Слънчевата система, а за Земята – основният източник на живот. Радиочестотните наблюдения на Слънцето предоставят информация за короналните изхвърляния на маса, слънчевите изригвания и магнитните вълни, които влияят на космическото време.

Анализът на тези данни ще позволи по-добро разбиране на сложните процеси в слънчево-земната динамика, връзката между земното магнитно поле, сеизмологичните процеси и измененията в йоносферата, породени от слънчевата активност. Освен това ще се изведат съответните анализи за слънчевата активност в полярния регион. Анализът на слънчевата активност позволява установяването на косвени резултати за измененията и скоростта на настъпване на тези изменения, които могат да се свържат дори и с глобалното затопляне.
Как слънчевата активност влияе на ледниците?
На този въпрос, отговор търси Ивайло Начев.
Той завършва магистратура в Техническия университет – София през 2019 г., след което за кратко е инжинер в катедра Радиокомуникации и Видео технологии в университета, през 2024 завършва докторантура в същата катедра към Факултета по телекомуникации (където в момента заема длъжност главен асистент, ръководител е и на радио клуба към университета – бел.ред.).

По време на докторантурата си участва в няколко проекта, включително и в такъв, свързан с радиоастрономия, където се заражда интереса му към радио наблюденията на слънцето.
Кристина и Евхарис – гъркините в българската експедиция
Кристина Баломенаки и Евхарис Гуруди – това са двете участнички в първата гръцка национална антарктическа експедиция, в рамките на 33-тата българска антарктическа експедиция и чиято изследователска работа приключи успешно на Българската база „Св. Климент Охридски“.
Та са изследователки от Лабораторията за трансформиращи интелигентни среди (TUC TIE Lab) в Училището по архитектура и инженерство на Техническия университет на Крит.

Кристина Баломенаки е инженер-архитект, координатор на изследователската група за космическа архитектура и обитаване в екстремни условия.
В основата на нейния научен проект е наблюдение на емоционалното състояние на група от хора, които пребивават в затворени пространства и екстремна среда за продължителни периоди от време. Проследява се тяхното състояние и се анализират начините, по които може да се подобри дейността и взаимодействието между човека и заобикалящата го среда.

С този разказ приключваме поредицата ни за Антарктическите хора. Надяваме се тя да е била интересна за всеки, който се вълнува от необятния свят на Ледения континент.
Екипът ни благодари на Марина Великова за интересните и увлекателни разговори с преставителите на българската база „Ливингстън“ на Антарктика. Следващата седмица ще имате възможност да разгледате нейната изложба „Антарктическите хора“ именно в нашия блог.
В подкаста ни може да чуете и всички разговори с интересни хора, които са изучавали Антарктика както в последната, така и в предпоследната българска експедиция до Ледения континент.
Екипът на Neterra.TV благодари на Българското национално радио за предоставената възможност да популяризира предаването „Антарктическите хора“ по целия свят.

Коментари