Какво гледаме на Sofia MENAR 2022 (част 2)

Новото издание на фестивала Sofia MENAR – филмов фестивал, който се концентрира върху киното от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка, тече с пълна сила. Може да гледате богатата му селекция от игрални, документални и късометражни филми, както в избрани кина в София, така и онлайн на платформата на Neterra.TV+. А най-хубавото е, че фестивалът продължава до 7 февруари включително на сайта на Neterra.TV+. 

Миналата седмица ви разказах повече за филмите, които са с акцент Централна Азия, който е и основен за изданието тази година. Сега ви обръщам внимание на част от останалите заглавия, които може да откриете във филмотеката на Neterra.TV+!

Sofia MENAR – Костенурката и охлювът

Започвам с филма „Костенурката и охлювът“. Иранският филм, чиято световната премиера е в рамките на фестивала, е най-новият филм с участието на голямата иранска звезда Али Мозафа. Али Мозафа е добре познат на българските зрители от участието си в различни продукции. „Минало” на Асгар Фархади, „Джахан танцува със света” на Соруш Сехат, „Животът ми във втори курс” на Расул Седрамели и „Портокалови дни” на Араш Лахути. 

Sofia MENAR – Празнота

В програмата на Sofia MENAR 2022 е включен и филмът „Празнота”, на който Али Мозафа е режисьор и изпълнява главната роля. Чешко-иранската копродукция е заснета в Прага и проследява пътуването до чешката столица на мъж, който издирва данни за своя баща, живял в града по време на комунистическия режим в Чехословакия. Следите го водят към апартамент, който бащата е обитавал преди 50 години. На мястото обаче го очаква полиция, защото мъж на средна възраст е паднал от апартамента. 

Sofia MENAR – Между рая и земята

Филмът „Между рая и земята” на режисьорката Наджуа Наджар е разкошна драма. Главните роли са поверени на Муна Хауа и Фирас Насар, отличен с наградата за най-добър актьор на фестивала във Валенсия. След 5 години брак, Тамер и Салма твърдо са решили да се разделят, но само израелски съд може да ги разведе. Двамата живеят на Западния бряг и днес трябва да прекосят пункта към Назарет, за да подадат документи в съда. Тамер смята, че както винаги няма да го пуснат. Късметът обаче явно днес е с него и получава разрешително за 3 дни. От свободата вече ги дели една врата към съда. Миналото обаче крие тайни и раздялата няма да е толкова лесна. А те имат само 72 часа, за да стигнат до истината. Вълнуващата история на Тамер и Салма е озвучена от въздействащ саундтрак, в който личат имената на Наташа Атлас, Таня Салех и Суад Маси. 

Sofia MENAR – Пещ

Казват, че езикът на смеха е универсален. Ако това е така, със сигурност ви препоръчваме да видите казахстанската комедия „Пещ“. Историята се върти около семейство, в чийто център е неуморният Толик. Той, подобно на повечето траги-комични персонажи от класическото кино, се забърква от една безумна случка в друга. Като поредица от грешки, животът на Толик, който все чака нещо по-добро да дойде, се завърта във вихрушка от злополучия. Те ще ви докарат до сълзи, а може би и ще ви накарат да се замислите.

„Пещ“ на Айжана Касимбек идва от Казахстан. Лентата представя действителността, но изопачена в комедийни краски на тамошната средна класа. Смехът обаче и различните проблеми и приумици са универсални. В този смисъл всеки може да припознае себе си, част от себе си, съседа си, безумните случки, в които е изпадал или изпада и до днес, със съдбата на Толик и лудото му семейство.

Киното на Централна Азия, откъдето е и този филм, напомня силно на авторското кино, за което Америка сякаш е забравила. То е по-смълчано или пък по-истерично, когато се налага. Залага на актьорска игра, добра драматургия и има почти нулеви ефекти. Филмът е сниман в реална среда и разчита на сетивата на зрителя, който да преодолее културните различия, за да се потопи в един богат и пъстър цвят. В този смисъл „Пещ“ е точно това. А фактът, че ще ви разсмее силно, е просто един бонус.

Sofia MENAR – Египет отвисоко

Друг, изключително успешен начин човек да се запознае с място, култура и нечий свят, е да го наблюдава от птичи поглед. В този смисъл „Египет отвисоко“, който е част от документалната серия на МЕНАР е горещо препоръчан.

Влизала съм в Хеопсовата пирамида, снимала съм се със Сфинкса, плавала съм по Нил. Бих се върнала в Египет няколко пъти и никога не бих казала „не“ на същото приключение. За мен да видя Египет и тези места, които съм посетила, пипала и дишала, отвисоко си беше друг тип преживяване. „Египет отвисоко“ е продукция на National Geographic, която сега имате шанс да видите отново – на голям екран или пък у дома. Шансовете винаги трябва да казват: „Грабни го!“, така че аз ви казвам точно това.

Изобщо цялата документална програма на Sofia MENAR е точно това – шанс човек да се запознае с различна и специфична култура през погледа на друг човек, който е там и тайничко наднича. Но моят фаворит в тази програма е „Египет отвисоко“. Сантимент, какво да го правиш…

Богата, вкусна и разнообразна! Препоръчваме Sofia MENAR  и екзотиката на Изтока с две ръце! Погледайте, почерпете се! 

Ако сте пропуснали, разгледайте и ЧАСТ 1, за да видите кои са другите филмови предложения, които си заслужава да гледате от онлайн програмата на Sofia MENAR.

 

 

Коментари

Сподели
Открих писането, когато бях в гимназията. Четенето, когато бях на 5 години. Киното ме откри някъде между двете. Към тях добавяме котки, пътувания, бързо каране на коли и безобразно дърдорене. Заради последното аз и още двама мои колеги имаме подкаст за кино „Тихо, филмът започва“ в webcafe.bg. За останалите си страсти има различни платформи. Тази тук е една от тях. Надявам се да ви бъде толкова интересно, колкото и на мен.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.