Акцентите в 5-то онлайн издание на Cinelibri в Neterra.TV+

Знаете ли какъв е основният признак за качеството и значимостта на една инициатива? Веднага ще ви кажа – ако устои на времето и успява с всяко следващо издание да надгражда и да държи феновете си „в кондиция“.

Безспорно фестивалът Cinelibri е пример точно за това – устойчивост, упоритост и постоянно надграждане. И така 10 години.

5 от 10 в Neterra.TV+

А 5 от тези 10 години Cinelibri присъства и онлайн чрез Neterra.TV+, така че това си е своеобразен двоен празник. За да отпразнуваме заедно годишнината на фестивала, от 13 октомври до 10 ноември някои от най-добрите заглавия от филмовия форум ще бъдат достъпни онлайн . По този начин повече любители на хубавото кино, вдъхновено от хубавите книги, да гледат избрани заглавия

Ще ви представя кои ще са акцентите в онлайн изданието на Cinelibri в Neterra.TV+, на които да посветите от времето си. Заслужава си!

Голямата изненада

Само дни след премиерата на откриващия филм на Cinelibri – „Партенопа“ (копродукция между Италия и Франция), потребителите в Neterra.TV+ ще могат също да го гледат. Новото заглавие на режисьора Паоло Сорентино ни среща с изкусителната Партенопа, която обезоръжава всеки мъж със своята пленителна красота.

Тя е интересна и за жените, чиято красота и младост безвъзвратно си отива. Желанието на Партенопа е да бъде антрополог и така тя се запознава с професор Девото Марота. В главните роли ще видим Челесте Дала Порта, Гари Олдман, Луиза Раниери, Стефания Сандрели, Изабела Ферари и др.

Всъщност Партенопа е една от сирените в гръцката митология. Смята се, че тя е основала Неапол, а доколко митичният образ се припокрива с кинематографичния? Ще разберем от самата „Партенопа“.

Вечната класика

Когато говорим за силен фестивал, точно какъвто е Cinelibri, трябва да знаем, че в селекцията му неминуемо присъства някоя класика.

Става дума за италианската комедия „Ромео е Жулиета“ на режисьора Джовани Веронези, със Серджо Кастелито, Пилар Фолиати, Маурицио Ломбарди, Серена де Ферари, Доменико Диле, Маргерита Буй и др.

Привидно сюжетът на филма страни от класическото си ядро – това на Шекспировата трагедия. Актрисата Витория прави грешката да посочи чужда пиеса за своя, а това води до обвинение в плагиатство и невъзможност за явяване на нови кастинги. Е, Витория отново е тласната към измама заради силното желание на режисьора Федрико Ланди Порини да постави „Ромео и Жулиета“.

Филмът печели две награди от Националния синдикат на филмовите журналисти – „Сребърна панделка“ за най-добра актриса в комедия за Пилар Фолиати и за най-добър актьор в комедия за Маурицио Ломбарди.

Cinelibri по действителен случай

Филмът, на който ще ви обърна внимание, ни среща с шефа на Коза Ностра – Матео Месина Денаро. Чрез „Сицилиански писма“ на режисьорите Антонио Пиаца и Фабио Грасадония се запознаваме с начина, по който политикът Катело в началото на 2000 г. започва да води писмена комуникация с Денаро.

Мафиотският бос, наричан още Диаболик, 30 години е издирван, но е заловен едва през 2023 г. Смята се, че именно той е връзката между калабрийската Ндрангета и сицилианската мафия. Знае се, че неговата мрежа достига чак до Канада и САЩ.

https://neterra.tv/festival/cinelibri/sitsilianski-pisma„Сицилиански писма“ бе селектиран за „Златен лъв“ на кинофестивала във Венеция тази година. От там си тръгна с награда за най-добър саундтрак и награда „Лизани“.

Да бъдеш Мария

Мария е млада, обещаваща актриса, решена да успее. Когато нашумял италиански режисьор я избира за главна роля в новия си филм като партньорка на американска суперзвезда, мечтата ѝ се сбъдва. Но това, което изглежда като голям пробив, се оказва начало на истински ад. Филмът е „Последно танго в Париж“. Актрисата е Мария Шнайдер.

„Да бъдеш Мария“ преосмисля кратката кариера и трагичния живот на звездата от „Последно танго в Париж“ Мария Шнайдер в светлината на движението за защита на жените от насилие. Талантливата млада актриса Анамария Вартоломей („Събитието“) играе Шнайдер, а Мат Дилън се превъплъщава в образа на нейния колега на снимачната площадка Марлон Брандо.

Филмът отчасти проследява процеса на създаване, непредвидените последици и отзвук след излизането на противоречивия шедьовър на Бернардо Бертолучи от 1972 г., Именно той превръща Шнайдер в икона. Но същевременно я затваря в рамките на един „сексуализиран“ образ, от който тя никога не успява да избяга.

„Добър ден, тъга“

Последното заглавие от този първоначален подбор на заглавията от фестивала Cinelibri, които ще  можете да гледате онлайн в Neterra.TV+, е „Добър ден, тъга“. Филмът е създаден по един от големите бестселъри на Франция, публикуван през 1954 г. и написан от 18-годишната тогава Франсоаз Саган.

Филмът ни среща с младата Сесил, овдовелия ѝ баща Реймон и поредната му приятелка Елза. Тримата почиват на Френската ривиера, но спокойствито им е прекъснато от неочакваното пристигане на Ан – приятелка на покойната майка на Сесил. Момичето разбира, че трябва да се бори за любовта на баща си и съставя план, с който да прогони Ан.

Както вече ви казах, юбилейното 10-о издание на Cinelibri е по-специален празник и за Neterra.TV+, тъй като в последните пет години има паралелна онлайн програма. По този начин всеки получава възможност да види подбрана селекция филми онлайн, без значение къде се намира. Разгледайте внимателно заглавията от Cinelibri тук и се посветете на доброто кино – и то също като хубавата книга отваря хоризонти и носи храна на душата.

Коментари

Сподели
Аз съм Неда Ковачева и обичам да пиша за кино, телевизия, изкуство, а понякога и за всичко останало. Завършила съм "Кинознание" в НАТФИЗ и съм работила във вестници, списания и различни онлайн медии. Вярвам, че пишещите хора в България трябва да са откровени, дори когато истината не е в съзвучие с масовото мислене.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *