Акцентите в новото онлайн издание на Master of Art в Neterra.TV+

Физическото издание на фестивалът Master of Art 2025 г. се състоя през месец февруари 2025 г. Сега обаче може бъде гледан и онлайн в Neterra.TV+ до 4 май. Силата на този фестивал е, че успява да подбере най-доброто от документалното кино, което разглежда сложните въпроси на изкуството във всичките му форми и разновидности.

Наградите от фестивала бяха раздадени, но в момента всеки може да отличи своите лични фаворити, като се запознае с онлайн селекцията и изгледа всичко, което му хване окото.

Сега ви представям няколко акцента, с които само ще ви дам важни жокери и заглавия, които да не изпускате. Всички останали филми обаче носят своя голяма стойност за периода и личностите, за които разказват. С две думи – струват си!

Пикасо. Един бунтовник в Париж

Започвам със заглавие, което си е направо задължително – „Пикасо, един бунтовник в Париж“ на режисьора Симона Ризи. Филмът ни запознава с контрастната природа на гениалния Пабло Пикасо и всички полярни характеристики, които често се крият зад чаровния му талант. Но въпросът във филма е възможно ли е човекът и творецът да бъдат отделени един от друг?

Двойнствената природа на Пикасо се разгръща на фона на Париж от 20-и век. Тогава в столицата на Франция съжителстват различни човешки противоречия. „Пикасо, един бунтовник в Париж“ ни разказва за някои не чак толкова известни черти на художника, анархистката му роля, както и негов личен „куиър“ поглед към творчеството му.

Бейкън/Фройд: Лице в лице

Следващият филм, на който ми се иска да обърна малко повече внимание, е „Бейкън/Фройд: Лице в лице“ на Катрин Авентурие. Двамата водещи художници от втората половина на 20 в. са изключителни артисти с неповторим талант.

В продължение на три десетилетия отношенията между тях са хем приятелски, хем двусмислени, хем вражески. Емоциите им се отразяват в картините им, в които виждаме различни портрети, а творбите им разказват какви са техните съмнения и цели.

Бейкън/Фройд: Лице в лице“ разказва за едно приятелство, малко ревност и много любов. И една много важна подробност – този филм спечели отличието за най-добър документален филм за Изобразително изкуство на Master of Arts 2025.

MY WAY

Няма как да говорим за легендарни артисти и да не стане дума за великата музика. В тазгодишното онлайн издание на Master of Art може да видите филма „My Way“. И не, това не е филм за Франк Синатра, макар това да е първата асоциация на всеки, който чуе заглавието.

“My Way“ разказва историята на тази емблематична песен. Преминала през различни епохи, поколения и изпълнители, “My Way“ е изпята от Сид Вишъс, Том Джоунс, Нина Симон, Лучано Павароти и, разбира се, Франк Синатра.

Но знаехте ли, че този световен хит всъщност е създаден във Франция? Е, това, както и много други интересни подробности от живота на песента „My Way“, ще разберем чрез филма, режисиран от Тиери Тестон и Лиза Азуелос и разказана не от кого да е, а от самата Джейн Фонда.

Чаплин и „Модерни времена“ – Пътят на мълчанието

Това е филм на режисьора Грегъри Монро, който в никакъв случай не бива да пропускате. Разбира се, ясно е, че Чарли Чаплин е икона и пример за всички, които се занимават с кино след него. Но този филм включва много интересни аудиоархиви на самия Чаплин.

Продукцията ни води през 20-те години на XX в., когато е пикът на немите филми, а необратимото навлизане на звука се задава на хоризонта. Точно този преход е част от класиката „Модерни времена“.

Чаплин и другите негови колеги от нямото кино са принудени да водят своите борби, за да се опитат да навлязат в света на звука. А „Чаплин и „Модерни времена“ – Пътят на мълчанието“ получи наградата за най-добър документален филм за Театър и Кино на Master of Art през февруари.

Чудесата на Египет

„Чудесата на Египет“ пък е разказан от великия Джеръми Айрънс. Режисиран от Микеле Мали, филмът ни повежда на разходка из египетската култура, митология и религия, както и в погребалните ритуали.

Паралелно с това обаче научаваме и историята на най-стария музей в света – Museo Egizio в Торино, който е основан през 1824 г. Именно там се намира гробницата на Кха, както и много други изключително ценни експонати. Чрез разходки из изложбените зали на музеите в Берлин, Кайро, Лондон и Париж ние, зрителите, виждаме едни от най-ценните находки, които са ни останали от Египет.

Неслучайно по време на фестивала Master of Art в началото на 2025 г. именно този филм получи отличието за най-добър документален филм за Изкуство и музеи.

Сестрата на Моцарт

Последният филм, който ми се иска да разгледам в настоящия текст, е „Сестрата на Моцарт“ на режисьора Маделин Хетертън – Мяу. Документалната творба разследва една мистерия на 250 години за „другия Моцарт“.

Чували ли сте, че сестрата на великия композитор също е дете чудо? Те двамата заедно свирят в различни страни в Европа и свирят пред много важни особи. Но това продължава само докато тя е малка, а след това се оттегля. Според много улики обаче оттеглянето ѝ не води до отказване от музиката, а напротив.

Според една теория Анна-Мария Моцарт има важна роля в живота на своя брат, а дали е така ще разберем от филма „Сестрата на Моцарт“.

Това са само част от филмите от фестивала Master of Art, които можете да гледате в Neterra.TV+ до 4 май. В платформата ще откриете още много заглавия за важни творци и моменти от историята, за които си заслужава не само да научите повече, но и да се потопите така, както можем да се потапяме само в качественото кино.

А през годините Master of Art е доказал, че е фестивал от висок ранг, който представя силна селекция, оставяща спомени задълго.

Коментари

Сподели
Аз съм Неда Ковачева и обичам да пиша за кино, телевизия, изкуство, а понякога и за всичко останало. Завършила съм "Кинознание" в НАТФИЗ и съм работила във вестници, списания и различни онлайн медии. Вярвам, че пишещите хора в България трябва да са откровени, дори когато истината не е в съзвучие с масовото мислене.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.