Изкуство за изкуството – топ селекция от Master of Art 2023 продължава онлайн чак до 5 юни

Master of Art е един от най-значимите филмови фестивали в последните години, който дава възможност на българските зрители да видят най-новото от света на документалното кино, занимаващо се с проблемите на изкуството. И тази година програмата на фестивала бе доста богата, с което организаторите доказаха не просто, че има смисъл да се прави това събитие, но че то вече е създало свои традиции, които ще затвърждава тепърва.

За всички, които по някаква причина са пропуснали тазгодишното издание на Master of Art или просто искат да гледат още и още от документалните филми за музика, изкуство, танци, театър и т.н., в Nettera.TV+ ще има специална селекция от над 25 заглавия от фестивала. Кои са те и как можете да ги гледате – четете сега.

МУЗИКА

Едно от най-силните заглавия, които можете да гледате в онлайн селекцията на Nettera.TV+ от фестивала Master of Art е „Маестро Енио Мориконе“, режисиран от големия Джузепе Торнаторе. Енио Мориконе е легендарен композитор, чиято музика не просто вдъхва живот на филмите – тя създава своя собствена сюжетна линия. Италианският гений има над 500 филмови партитури, а документалният филм за него е смятан от мнозина за един от най-въздействащите в последните години.

„Музика под свастиката – Маестрото и челистката от Аушвиц“ на Кристиан Бергер е разтърсващ филм, който на фестивала Master of Art 2023 получи наградата на журито. Филмът ни запознава с еврейската виолончелистка Анита Ласкер-Валфиш и известния диригент Вилхелм Фюртвенглер. Двамата са ключови представители на музикалната култура в Третия райх макар и по съвсем различен начин. Общото между тях е, че искрено обичат немската музика. А какво е различното?

“Fuoco Sacro – В търсене на свещения огън на пеенето“ на Ян Шмид-Гаре ни потапя в магията на операта. Документалният филм ни среща с три оперни певици – Ермонела Яхо, Барбара Ханиган и Асмик Григорян, които ще разкрият някои от личните си тайни за влизане в роля и преобразуването на нотите в оперно чудо.

„Малък Сачмо“ на Джон Александър пък ни кани да се докоснем до гения на Луис Армстронг и да се запознаем с неговата тайна дъщеря – Шарън Престън-Фолта. Друг филм, почитащ музикалното изкуство, е „Мечтание по миналото: Старинна музика в Украйна“. Заглавието е с режисьори Олег Тимофеев и Сабине Гьолц, които ни срещат с ранната музика в Украйна и така ни запознават както с музикалните традиции в тази страна, така и с грижовния манталитет на хората. „Запленен от клавишите“ на Алваро Мендес Гранда ни припомня изяществото на клавесина и бароковата музика.

КИНО И ТЕАТЪР

Театърът, разбира се, е неизменна част от филмите за изкуството, а едно от най-ярките заглавия от фестивала тази година безспорно е „Марсел Марсо – Изкуството на тишината“, който също си тръгна с награда от MOFA 2023 – Най-добър документален филм за Театър и кино. Това е първият пълнометражен документален филм за гения на пантомимата Марсел Марсо. Марсо се превръща във вдъхновение на няколко поколения артисти. Режисьор на филма е Маурициус Друкс.

Преминавайки към филмовата тематика, представяме заглавието „Последният човек, който нарисува киното“ на Валтер Бенчини. Това е документална продукция, показваща ни света на Ренато Казаро – един от най-важните илюстратори, които светът на плакатното изкуство познава.

„Пеещи артисти“ пък е български документален филм, посветен на покойната Татяна Лолова и последния ѝ творчески проект. Режисьор е Васил Стефанов.

ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО

Акцентът в тази категория е „Зоя Черкаски – Съветски живот“ на Анат Шварц. Това е филм за украинската художничка Зоя Черкаски, чиито цветни и „живи“ картини говорят за имиграция, оцеляване и отчуждение. Черкаски е родена в Киев, но е имигрант в Израел. Именно в Тел Авив тя среща своя съпруг – работник от Нигерия, с когото създават семейство. „Зоя Черкаски – Съветски живот“ получава наградата за най-добър късометражен филм на Master of Art 2023. Ако обичате изобразителното изкуство, то непременно трябва да видите и „Роза Боньор: Истинска дама”. Филмът на режисьора Грегори Монро разказва за една от най-известните френски художнички на 19 в. – Роза Боньор, която посвещава живота си на еманципацията на жените и е пионер в каузата за защита на животните.

Изобразителното изкуство е тема и в документалния филм „Лушън Фройд – автопортрет“ на Дейвид Бикерстаф. Филмът ни показва автопортретите на известния художник от XX в. и внук на Зигмунд Фройд – Лушън. В същата категория можете да гледате още „На един дъх – Цветелина Спиридонова“ на Найо Тицин, „Желание за свобода“ на Николай Василев, който разказва за изложбата „Жените художници – нови хоризонти между двете световни войни“ в Софийска градска художествена галерия, „Да бъдеш Майстора“ отново на Николай Василев, както и „Портрет на Вали“ на Андрю Шей за прочутата картина на Егон Шиле.

АРХИТЕКТУРА, ДИЗАЙН И МОДА

Филмът „Саграда Фамилия – Предизвикателството на Гауди“ на Марк Жамполски също може да бъде гледан чрез Nettera.TV+. Заглавието бе отличено в категорията „Архитектура“ на тазгодишното издание на Master of Art. Документалното бижу разказва за емблематичната базилика в Барселона, която се изгражда от 15 години, но сякаш най-после ще бъде завършена. Чрез „Саграда Фамилия – Предизвикателството на Гауди“ зрителите могат да проследят творческия процес на Гауди.

Друг филм в тази категория, който не бива да пропускате, е „Грете Майер – Кралицата на датския дизайн“ на Изабел Брамер, който получи наградата в категория „Дизайн и мода“ на Master of Art. Филмът разказва историята на една от най-успешните датски дизайнерки, която твори по време на „Златния век на датския дизайн“.

„Алдо Роси – Дизайн“ на Франческа Молтени и Матия Коломбо пък ни запознава с историята на първия италиански архитект, който получава най-престижната награда за архитектура „Прицкер“. В същата категория може да гледате и „Азбуката на Анджело Манджароти“ на режисьора Давиде Мафеи.

Останалите филми от тази категория са „(На терен с) Лили Райх“ на Авелина Прат, „Архитекти звезди и техните истории – Венето“ на Андреа Франкин и „Брус Мау“ на Бенджи и Джоно Бергман.

ФОТОГРАФИЯ

Наградата в тази категория на Master of Art 2023 получи филмът „Джан Паоло Барбиери – Човекът и красотата“ на Емилиано Скатарци. Барбиери е фотографът, при когото са се снимали едни от най-големите звезди: Одри Хепбърн, София Лорен, Моника Белучи и много други. „Остатъци от паметта“ (с награда от младежкото жури на фестивала) на режисьора Майкъл Арлън Дейвис ни среща с фотографа на творби на изящните изкуства Чарлс Джонстън.

ЛИТЕРАТУРА

Не бива да пропускате и документалния филм за чешкия писател Милан Кундера „Милан Кундера – От шегата до незначителността“ на Милош Смидмайер. В него ще получите рядка среща с обвития в мистерия писател, който не е давал интервюта в продължение на 30 години.

Коментари

Сподели
Аз съм Неда Ковачева и обичам да пиша за кино, телевизия, изкуство, а понякога и за всичко останало. Завършила съм "Кинознание" в НАТФИЗ и съм работила във вестници, списания и различни онлайн медии. Вярвам, че пишещите хора в България трябва да са откровени, дори когато истината не е в съзвучие с масовото мислене.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.