Разноликият Китодар Тодоров

Разноликият Китодар Тодоров. Вижда ли сте го да играе всякакви роли. Участва във филми, сериали и в поредицата „Петък точно в пет“, която може да гледате безплатно онлайн в Neterra.TV+. Там може да си припомните всички предишни сезони. Може и да изгледате последният епизод от сезон 7 както в нашата платформа, така и в YouTube канала на „Петък точно в пет“.

Докато чакаме добрата новина за сезон 8, решихме да направим едно интервю с Китодар Тодоров и да разберем какво се върти в главата му.

Слушане с Китодар Тодоров

Четене с Китодар Тодоров

Хуморът – как го намираш? Кое за теб е смешното?

Това е много особена тема, защото комедията не ми е любимият жанр. В крайна сметка изобщо не харесвам комедията. Тя често се подиграва на нещо, на което не е задължително да му се подиграем. Да не говорим за по-семплите начини да се прави хумор от типа на кривоглед, гърбав, заекващ и т.н. тоест, да се базира на недъзите на хората, които не са виновни за тези недъзи. Тогава ми се струва още по-отвратителен хуморът. Всъщност хуморът е надсмиване, а то не е нещо позитивно в крайна сметка.

Ако хуморът обаче е насочен към теб самия и твоите проблеми, тогава го възприемам като някакво осъждане на самия себе си или на недъзите, които имаш, или изобщо на пороците в обществото, а не на конкретна личност. Тогава е допустимо. За мен хуморът трябва да идва от абсурда, а не от надсмиването – колко аз съм готин пич, а другите са нещастници.

Завършил си Кукли в НАТФИЗ. Какво ти даде кукленият театър, което е по-различно от драматичния?

Куклите в НАТФИЗ са били втора ръка актьори, те не са драмата и това е много важно. Куклите ти дават липса на самочувствие. Не казвам, че човек не трябва да има самочувствие. Просто то не трябва да е базирано на това, че превъзхождаш другите от това, че си драматичен актьор или че си от знатен род. А трябва да идва донякъде от твоята самооценка, че може би разполагаш с нещо по-различно или пък имаш достатъчно какво да кажеш. Дори и самочувствието трябва да е доста умерено и да идва по-скоро от спокойствието да изразиш себе си. Така че не бих използвал думата самочувствие. Смятам я за негативна.

Смешното на екрана

Определено играеш доста често роли, които са на странни, на моменти луди, ексцентрични хора. Как намираш тези персонажи?

От собствения си опит. В крайна сметка всичките лоши и хубави неща сме ние. Всеки един от нас. Затова ненавиждам осъждането на когото и да е било. На каквото и да е било е ок. В православието има нещо изключително важно – мрази греха, не грешника! Тотално вярвам в това. Разликата е огромна. Трябва да се водим от това да мразим лошото, а не хората, които извършват лошо. Хората са добри, но понякога извършват лоши неща. За съжаление понякога твърде често, но това не ги прави лоши хора, а хора, които правят лоши неща. Как да ги спрем тези лоши неща? Също е особена тема. Защото кой спира и от позицията на кого? На чистия? От позицията на обожествения Китодар аз ще осъждам нищожните, грешащи хора?

Казваш, че предпочиташ негативните персонажи пред позитивните? С какво те са по-цветни и по-интересни за теб?

Тъкмо поради тази причина. Защото те СА хора. Особено във филмите, които нямат претенции за философски възглед към живота или за по-специална творческа гледна точка, позитивните персонажи са уж съвършени, а пък негативните са лоши. Определението лош-добър не ми допада. Затова харесвам негативните, защото те са много по-човечни в крайна сметка от позитивните. Понякога има положителни персонажи, които заради тяхната кауза, която е „добра“, имат право да вършат зли неща, което е отвратителен похват за насаждане на грешка.

Агресията в ролите? Когато си толкова спокоен, откъде намираш агресията, насилието, за да го изиграеш?

Ние всички имаме от всичко. Имаме и агресия. Аз предпочитам агресията да изтича в изкуството. Всъщност основното, което харесвам в изкуството е агресията и грозотата. Винаги съм ги търсил, може би напук на общоприетото търсене на красотата в изкуството. Изкуството позволява да покаже грозотата и агресията в живота с цел да провокира хората да НЕ бъдат грозни и агресивни. Просто харесвам този подход на противоречието.

Актьорът в живота/живота на актьора

Смесваш ли играта на актьора с играта на Китодар в живота?

Възможно е. Може би се получава понякога такава шезофрения. В някакви моменти, когато персонажът е твърде интересен, е възможно той да започне да влияе на ежедневието на Китодар.

Можеш ли спокойно да се разхождаш по улиците и да хапваш в заведение без да те притесняват хората?

Това не ме притеснява изобщо. Харесвам, когато се запознавам с хора. Това не ми пречи и никога не ме е смущавало. Хапването в ресторант не е само ядене, а общуване с хората. Дали тези хора са стари приятели или непознат човек, всъщност за мен не е толкова важно.

Консуматорското отношение на потребителите и изкуството – в противоречие или в хармония си с него?

Да, това е проблем. Едната страна на монетата е, че се получава едно излишество и така се обезценява изкуството. Другата е, че авторите на каквото и да е било изкуство са принудени, в името на този потребителски момент, в който се намира нашата цивилизация, непрекъснато да произвеждат нови и нови неща, почти на всяка цена, за да не бъдат забравени. Отношението на хората към изкуството е като към еднодневки. Това води до производство на нещо, което бива забравено след два дни, независимо дали е било харесвано или не. Това е проблем. За сега не виждам неговото решение, защото информационните потоци идват отвсякъде. Толкова е огромно производството на тези неща, че всъщност става стока за един лев. Вярвам обаче, че този проблем ще бъде разрешен в някаква посока един ден.

Китодар Тодоров – искрено и лично

Открито казваш, че си православен християнин. Какво за теб е вярата?

Православието е любов. Общо взето православието изповядва любовта като най-важната ценност. Апостол Павел казва, че и вярвата, и надеждата, и любовта са много важни, но от тези трите, най-важна е любовта. Тоест, без любов каквото и да правиш, всъщност няма смисъл. Затова хората трябва да се любуват един на друг. Обичта е много важна. Ето защо осъждането е много грозно. В момента, например, сме свиделите на случващото се във Фейсбук – хората се разделят и се мразят, изтриват всичките си приятели, ако не мислят като тях. Тази гордост е проблем на днешното време. Всеки се чувства прав и иска системата да докаже, че той е правият, а другите заслужават наказание. Няма търпимост и няма любов. Има задължително изтъкване на правата ми и то е само аз, аз, аз. Това е много неприятно.

Имаш ли мечтана роля, която искаш да изиграеш?

Много. Преди време исках и сега още бих желал да изиграя главната роля във филма „Лошият лейтенент“ на Абел Ферара, персонажът ми е много любим. Скоро обаче гледах сериала „Семейство Сопрано“ и открих, че персонажът на Тони Сопратно много ми допада. Нито добър, нито лош. А просто човек! Такива роли харесвам, където човекът, който уж е лош, страда, другите го разбират, можеш да му симпатизираш, независимо какви гнусотии прави, защото истината е, че ние всички сме такива.

Ако харесвате забавните интервюта, ето ви още едно с нашия блогър Зорница Аспарухова. 

 

 

 

 

Коментари

Сподели
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.