Треска за Оскари 2022

Наградите „Оскар“ ще бъдат раздадени до дни. Ето защо днес ви споделяме най-важното за церемонията тази година, какво и кои са нашите (разбира се, субективни) фаворите в основните категории.

Треска за Оскари вече 94 години!

Наградите „Оскар“ навършват 94 години. Независимо какво казват хората за тях и до днес това се води една от най-престижните филмови награди, които светът познава. „Оскар“ е статуетката, символизираща успеха в света на киното. Покрита е с 24 каратово злато и е разположена върху черен мрамор. Това е най-старото отличие за кино в Холивуд.

2021 година, подобно на предишната и най-вероятно на предстоящата 2022-а, не са години, каквито някой е очаквал. Холивуд буквално куца под натиска на пандемията. Много кина бяха затворени за година, две, а някои дори завинаги спряха да работят. Стрийминг платформите за сметка на това се наложиха като основен доставчик на кино съдържание. Логично, както миналата година, така и тази сред номинираните виждаме много заглавия, които идват от тях.

Ако обаче има едно правило, към което филмовият бизнес се придържа, то е, че шоуто трябва да продължи. И точно заради това, хората, които правят, разпространяват, гледат, популяризират и пишат за филми, за пореден път се готвят за най-голямото и комерсиално филмово събитие в света – раздаването на 94-тите награди „Оскар“.

Категория: Най-добър филм

Филмът „Белфаст“ е дело на режисьора Кенет Брана. Той е посветен на детството му в Ирландия и борави умело, както с актьорите вътре, така и със сюжета. А съжетът представя зловещо събитие, пречупено през детския поглед. Нашият любимец е малкият Джуд Хил, който изиграва главната роля на Бъди.

Следват го още девет филма. „CODA„, което от английски е съкращение на дете на глухи възрастни. Лентата разказва за Руби, която е единственият чуващ в нейното семейство на глухи. Риболовният бизнес на семейството й е застрашен. А Руби се разкъсва между преследването на любовта си към музиката, като иска да отиде и да учи в Бъркли, и страха си да изостави родителите си.

В тази категория попадат още филми. Като вездесъщия „Дюн“ на Дени Вилньов. Също така „Методът Уилямс“ или King Richard. Както и страшният „Улицата на кошмарите“ на Гийермо дел Торо, пищният „Уестстайдска история“. Има и още – новият филм на Пол Томас Андерсън, който се завръща след 4 години пауза, с Licorice Pizza. Това е една драматична романтична комедия с дебют за сина на Филип Сиймур Хофман – Купър Хофман. Към тях се нареждат апокалиптичната сатира „Don’t Look Up“, която бележи завръщането на Дженифър Лорънс на екран в компанията на Леонардо Ди Каприо, Мерил Стрийп и Джона Хил.

На финала са двата ни фаворита. Единият е японският „Drive my Car“ на Рюсуке Хамагучи. Филмът взе „Златен глобус“ тази година за „Най-добър чуждоезичен филм“ и адаптира разказ на Харуки Мураками. Другият е „The Power of the Dog“ на Джейн Кампиън.

Категория: Режисьор

Прогнозите са, че Кампиън (The power of the dog) ще е третата жена режисьор, която ще прибере статуетката за най-добра режисура. До този момент жените режисьори, които са били номинирани за наградата са: Лина Вертмюлер за „Седемте красавици“, Джейн Кампиън през 1994-а за „Пианото“, когато печели наградата за сценарий на същия филм, София Копола за „Изгубени в превода“ и Грета Геруик за „Лейди Бърд“.

Катрин Бигалоу става първата жена режисьор, която взима наградата в тази категория с „Войната е опиат“. А миналогодишната победителка Клои Жао е номер 2. Освен Кампиън сред номинираните режисьори виждаме и имената на Стивън Спилбърг, Рюсуке Хамагучи, Кенет Брана, като това е втора номинация в категория режисура за британския актьор, и Пол Томас Андерсън.

Сред пропуските забелязваме липсата на Маги Джиленхол за работата й по адаптацията на романа на Елена Феранте „Непознатата дъщеря“ и липсата на Дени Вилньов в категория режисура за лентата „Дюн“.

Категория: Актриса в главна роля

Местата за най-добрите актриси почти изцяло се дублират с тези на наградите „Златен глобус“. В категория най-добра актриса в главна роля откриваме имената отново на Джесика Частейн, която тук е в топ петицата за изпълнението си в „The Eyes of Tammy Faye„. Втора е Оливия Колман за „Непознатата дъщеря“.

Макар британската академия и наградите BAFTA да пропуснаха сред номинациите си тази година името на Колман, тя определено се нарежда сред нашите фаворити. Оливия Колман (гледайте компилация от появите на Оливия в Шоуто на Греъм Нортън) се е доказала като методична актриса и като жена, която може да изиграе всичко – от убийца, през объркана дъщеря, до нещастна писателка, тръгнала на дълго самотно пътуване, за да открие себе си.

Колман е следвана от Никол Кидман, която е абонирана за награди. Тази година тя получава поредна номинация за ролята си в „Being the Ricardos„, където си партнира с Хавиер Бардем. Голямата изненада идва с първа номинация за Кристен Стюарт за ролята й на принцеса Даяна в „Спенсър“. Филм, който възхити част от критичната маса в Америка, тук мина и замина, а нас остави скептични и дори безразлични. Под номер 5 се нарежда чувствената Пенелопе Круз с безупречното си изпълнение в драмата „Паралелни майки“ на Педро Алмодовар.

Категория: Поддържаща роля

В поддържаща женска роля намираме нашата любимка тази година, която прави дебют на наградите въобще – Ариана Де Боз, която влиза в образа на Анита в „Уестсайдска история“. Любопитно е да се отбележи, че римейкът на класиката от 1961-а на Стивън Спилбърг направи лош боксофис, но е посрещнат възторжено от критиците. Както и от тези, които дават награди. Също така за ролята си на Анита в оригинала Рита Морено печели „Златен глобус“ и „Оскар“. Може би Ариана Де Боз ще повтори това? Мюзикълите никога не са били масово явление по кината и никога не са правили достатъчно пари, но прогнозите бяха, че филмът на Стивън Спилбърг ще промени това. Не се получи точно така, но критиката и академията го обичат и това също е важно.

Подобно на номинациите за „Златен глобус“ и тук откриваме името на Кирстен Дънст, номинирана за „The Power of the Dog“. Към нея в категорията стои чернокожата актриса Онжаню Елис за ролята на Бранди Уилямс – майката на сестрите Уилямс в „Методът Уилямс“. Финалната изненада е Джуди Денч за „Белфаст“. Това е 8-ма номинация за „Оскар“ и ако победи ще е нейната втора статуетка – първата й награда е за „Влюбеният Шекспир“ през 1999-а.

Категория: Актрьор в главна роля

В мъжките актьорски категории откриваме сякаш повече разнообразие. В категория „главна мъжка роля“ стоят имената на Хавиер Бардем за Being the Ricardos, Уил Смит за „Методът Уилямс“ и вездесъщият Дензъл Уошингтън за ролята му като Макбет в „Трагедията на Макбет“ на Джоел Коен. Този филм бе пропуснат от всякакви други важни номинации и категории, с изключение на Дензъл Уошингтън и операторската работа на Бруно Делбонел, която е безупречна. Актьорът, който наскоро навърши 67 години, е в топ форма, и е номиниран за 10-ти път за наградата.

Към тази тройка се присъединява дебютантът на Оскарите Андрю Гарфилд за мюзикъла „Tick, Tick … Boom!“ и Бенедикт Къмбърбач за „The Power of the Dog“. За фаворит е сочен Къмбърбач. Жонглиращ умело между комерсиалното и авторското кино, Къмбърбач е един от актьорите, които предизвикват масова истерия сред жените и похвали и аплодисменти от критиците. Това е неговата втора номинация за „Оскар“. Поддържащата мъжка категория на Академията доста се различава от тази на Съюза на чуждестранната преса. Приликите свършват с Киърън Хайндс за изпълнението му за „Белфаст“, глухонемият актьор Трой Коцур за „CODA“ и порасналия Коди Смит-Макфий за „The Power of the Dog“, който е нашият фаворит. Към тях изненадващо се настаняват съпругът на Кирстен Дънст – Джеси Племънс за „The Power of the Dog“ и Дж. К. Симънс за Being the Ricardos.

Категория: Международен игрален филм

Завършваме това своебразно преброяване с категория за чуждестранно кино. Там се намират личният филм на Паоло Сорентино – „The Hand of God„, където той за пореден път прави препратка към любимия си Федерико Фелини и неговия „Амаркорд“. Също така Бутан за първи път е номинирана за драмата Lunana: A Yak in the Classroom, японският „Drive my Car“ присъства също така и тук, а скандинавците са се отчели с цели два филма – Flee от Дания и „Най-лошата личност на света“ – новият филм на Йоаким Триер, който може да гледате по кината у нас и който е един от любимите филми на повечето критици.

След всичко казано не забравяйте, че въпреки наградите и целия шум, сълзите и донякъде кича, най-важно си остава киното.

И тъй като говорим за филми, които ще очакваме и гледаме през 2022, ето ви още малко по темата ТУК.

 

 

Коментари

Сподели
Открих писането, когато бях в гимназията. Четенето, когато бях на 5 години. Киното ме откри някъде между двете. Към тях добавяме котки, пътувания, бързо каране на коли и безобразно дърдорене. Заради последното аз и още двама мои колеги имаме подкаст за кино „Тихо, филмът започва“ в webcafe.bg. За останалите си страсти има различни платформи. Тази тук е една от тях. Надявам се да ви бъде толкова интересно, колкото и на мен.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.