Маестро, шапки долу!

В началото на месец юли светът на музиката и киното загуби един от гениите си. На 91 години Енио Мориконе издъхна в родния си град Рим.

С близо 600 композирани музикални теми зад гърба си и две статуетки „Оскар“. Едната за цялостно творчество, а другата за филма „Омразната осморка“ през 2016-а. Мориконе ще бъде запомнен като един от най-активните, продуктивни и безспорно многопластови филмови композитори, които седмото изкуство познава.

Геният

Той е оставил една от най-трайните музикални среди в седмото изкуство, пък и изън него. От „Междузвездни войни: Нова надежда“, през „Имало едно време на Запад“, до „Блейд Рънър“ музиката на Мориконе е вдъхновила композитори и киномани.

Темата му в „Имало едно време в Америка“ го поставя на звездния небосклон, като заслужено му носи световна слава и отваря вратите на Холивуд пред момчето, което така и не научава английски. За това са виновни няколко неща – будния ум на Енио, баща му и познанството му със Серджо Леоне.

Началото

Още докато е в училище Енио Мориконе се запознава с младия Серджо Леоне и когато двамата вече са големи, и всеки се е ориентирал към киното по един или друг начин, е неизбежно да започнат да работят заедно.

Двамата си колаборират за първи път през 1964-а с филма за „Шепа долари“, като Енио вече е работил по множество италиански филми, включително с режисьорите Бернардо Бертолучи и Лучано Салче, и е натрупал четиригодишен опит. Двамата работят по общо 12 филма заедно.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=14&v=h1PfrmCGFnk&feature=emb_title

Историята му

Любовта към музиката на Мориконе се заражда още в ранна възраст, като за това е виновен баща му Марио Мориконе, който е тромпетист. Още като много малък, тъй като проявява интерес към инструмента на баща си, Мориконе се учи да чете ноти, а по-късно започва да свири на няколко инструмента, като основният, разбира се, е тромпет.

На 12 години влиза да учи курс по тромпет в Националната Академия Санта Сесилия, а по-късно влиза и в Консерваторията, където учи тромпет, композиране и диригентство. И двете училища завършва първи във випуска си и се влива в музикалната сцена на Италия.

морикони

През годините правене на филмова музика, Мориконе си сътрудничи с най-различни режисьори, след които Брайън де Палма, Роман Полански, Франк Дзефирели, Джузепе Торнаторе, Ридли Скот, Куентин Тарантино и много други.

Музиката

Темите му от „Имало едно време на Запад“, „Имало едно време в Америка“, „Добрият, лошият и злият“ до „Ново кино Парадизо“, „Малена“ и „Блейд Рънър“ затвърждават името му в киносредите и режисьорите, с които работи са единодушни – Енио Мориконе е гений. Стилът на музикалните му произведения е винаги разпознаваем, ярък, отличителен, различен и непогрешим. Бидейки с остър ум, Мориконе успява да постигне различно звучене всеки път, като често използваше нетрадиционни елементи и методи.

 

Самият той казва: „Не харесвам един или друг жанр. Обичам промените, така че няма никакъв риск да се отегча от работата си. Наслаждавам се на всякакъв вид филми. Но дори най-гениалната музикална тема не може да спаси лошия филм.“

Коментари

Сподели
Открих писането, когато бях в гимназията. Четенето, когато бях на 5 години. Киното ме откри някъде между двете. Към тях добавяме котки, пътувания, бързо каране на коли и безобразно дърдорене. Заради последното аз и още двама мои колеги имаме подкаст за кино „Тихо, филмът започва“ в webcafe.bg. За останалите си страсти има различни платформи. Тази тук е една от тях. Надявам се да ви бъде толкова интересно, колкото и на мен.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.