CineLibri в Neterra.TV+ | Най-добрата комбинация от литература и кино

Къде се крие най-голямата магия – в киното или в книгите? Можем ли изобщо да ги съпоставяме, можем ли да ги сравняваме? Всъщност, подобно колебание не е необходимо, особено когато на хоризонта се задава фестивалът CineLibri – най-добрата комбинация между филмовото изкуство и литературното майсторство.

И тази година, вече по традиция, фестивалът CineLibri намира своето място онлайн в платформата Nettera.TV+. 31 заглавия от програмата на фестивала може да бъдат гледани онлайн, а това означава свобода кога, къде и как да се насладите на всички филми, които ви грабнат окото.

Тази година разнообразието е огромно и за да не съм голословна, минавам директно на заглавията и, честно да ви кажа, качеството е адски високо.

Звездите на европейските фестивали

Започвам с едно заглавие, което не бива да пропускате, а именно „Страсти в кухнята“ на Тран Ан Хунг. Филмът спечели наградата за най-добра режисура на фестивала в Кан тази година и бе в състезателната програма за „Златна палма“. Филмът е създаден по книгата на Марсел Руф от 1924 г. „Животът и страстта на Доден-Буфан, Гурме“. Продукцията разказва за кулинарката Южени, която споделя живота си в последните 20 години с изтънчения гурме познавач Доден, тъй като работи за него. В главните роли имаме удоволствието да гледаме изящната Жулиет Бинош и блестящия Пиер Ганер. Ако готвенето за вас е изкуство и изпитвате истинско удоволствие от филми, посветени на високата кулинария, то това заглавие определено ще бъде по вкуса ви.

„Любо“ на Джорджо Дирити бе в състезателната програма на фестивала във Венеция. Сюжетът на филма се развива през 1939 г., а главният персонаж е Любо Мозер, който е извикан да отбие военната си служба в швейцарската армия. Любо е част от Енишите и затова полицията отнема децата му, като част от държавния проект „Уличните деца“. Това принуждава Любо да се впусне в търсене на децата си и на тежко отмъщение.

С награда за най-добра актриса (Алма Пойсти) на фестивала в Гьотеборг и с номинация за най-добър филм на същия форум, както и с престижно участие на фестивала в Ротердам, филмът „Четирима непораснали възрастни“ ни среща с непопулярната тема за семейната полигамия. Когато в една двойка на средна възраст настъпва криза заради изневяра, се стига до решението двамата да отворят брака си и да се впуснат във връзка с друга двойка.

Прословутото тематично разнообразие на фестивала CineLibri

Фестивалът CineLibri е известен не само с качествените заглавия, които селектира, но и с широката тематична гама, в която се разпростират продукциите. Тази година също не е изключение.

„Възходът и падението на другаря Зило“ е адаптация на едноименния албански роман на Дритеро Агори, написан през 1972 г. Сюжетът се развива по време на Съветския режим през 70-те години. Главният персонаж е другарят Зило от Министерството на културата. Той кара писателката Демка да пише за него невероятни речи и доклади за странните му теории, само и само за да впечатли по-висшите членове на партията.

Копродукцията между Австрия, Германия, Швейцария и Чехия – „Алма и Оскар“, пък ни прави свидетели на изгарящата връзка между прочутия австрийски художник Оскар Кокошка и Алма Малер.

Една от френските продукции  „Мария Монтесори: Новата жена“, разказва за Мария Монтесори, чиито педагогически методи и до днес са изключително популярни в детското възпитание. Оставаме на френска вълна със „Само ние двамата“ на Валери Донзели с Виржини Ефира и Мелвил Пупо. Филмът разказва за безусловната любов на една жена към перфектния мъж, който постепенно се оказва перфектен основно в създаването на токсична и опасна връзка. „По черните пътеки“ на Дени Имбер пък разказва за известния писател и изследовател Пиер, който след нелеп инцидент, след който изпада в кома, решава да опознае Франция… пеша. „Звярът“ на Бертран Морело с Леа Сейду ни пренася едновременно в три години – 1910, 2014 и 2044 г., и ни среща с Габриел, която иска да се „изчисти“ от силните емоции, предизвикани в предишни нейни животи.

Няма как да бъде пропуснат и новият филм на Франсоа Озон, озаглавен „Престъплението е мое“, който разказва за бедна актриса, обвинена в убийството на известен продуцент. Тя успява да докаже, че всичко се е случило при самозащита и кариерата ѝ тръгва стремглаво нагоре. Истината обаче винаги излиза на повърхността… Престъплението е мое

Италианските бижута на CineLibri

Филмите от Италия също са силно застъпени тази година и има защо. Започваме с любопитния “Плитката” на Летисия Коломбани, разказващ за три напълно непознати жени, които обаче са силно свързани помежду си. “ „Прекрасно лято“ на Лаура Лукети пък ще ни пренесе в света на 17-годишната Джиниа, която навлиза в света на възрастните чрез неочакваните емоции, които започва да изпитва, след като се запознава с Амелия. Това ли е пътят, който трябва да измине Джиниа, за да разбере коя е?

Сред италианските заглавия едно от предложенията, които не бива да пропускате, е „Умберто Еко: Библиотеката на света“ на Давиде Ферарио, чрез който ще надникнете в най-интимния и загадъчен свят – библиотеката на големия писател. Новият филм на Роман Полански – „Дворецът“, бе посрещнат „на нож“ от критиката във Венеция и дори само този факт трябва да е абсолютно достатъчен, за да ви накара да го гледате и да разберете откъде идва „големият шум“ около тази творба.

И още няколко заглавия, на които да обърнете внимание

Няма как да пропуснем българското заглавие в онлайн изданието на CineLibri в Nettera.TV+. Това е новият документален филм на Милена Фучеджиева – „Ваймар Експрес“. Филмът ще ни запознае с Европейския писателски съюз и пропагандата на Гьобелс за културното господство на нацизма в Европа, която въвлича след себе си писатели като Фани Попова-Мутафова, Робер Бразийяк и Кнут Хамсун.

„Истории, които не са за разказване” е испански филм на режисьора Сеск Гай, който се състои от пет комедийни новели и ни разкрива емоционалния свят на петимата главни персонажи.

Друго документално заглавие, което си струва да гледате, е “Всичко за Мартин Зутер. Освен истината“, който разказва за романите на Зутер, но чрез игрални елементи. Режисьор е Андре Шафер.

За любителите на модата и големите имена в бранша задължителен е филмът „Високо и ниско: Джон Галиано“. Документалната продукция на Кевин Макдоналд (режисьор на продукциите за Боб Марли и Уитни Хюстън, но и на игрални постижения като „Последният крал на Шотландия“), разкрива страна от скандалния живот на гениалния Джон Галиано, който с годините успя да направи така, че хората или много да го обичат, или искрено да го мразят.

Полският „Филип“ на Михал Квечински е историческа драма, разиграваща се през 1943 г., в която главният персонаж – полски евреин, успява да се измъкне от гетото във Варшава. Той започва работа като сервитьор във Франкфурт, представяйки се за французин, и успява да отмъсти на нацистите по особено оригинален начин.

Има и още…

Да, има още заглавия от селекцията на CineLibri 2023, които можете да гледате онлайн само в Nettera.TV+, но ще ви оставя сами да откриете интересните им сюжети и страхотни обрати. А те са много.

Знаете ли, вечният спор кое е по-добро – книгата или адаптацията по нея, е малко безпочвен и фестивали като CineLibri доказват, че няма победител. Писаното изкуство живее съвсем друг живот на екрана и това е най-хубавото.

Коментари

Сподели
Аз съм Неда Ковачева и обичам да пиша за кино, телевизия, изкуство, а понякога и за всичко останало. Завършила съм "Кинознание" в НАТФИЗ и съм работила във вестници, списания и различни онлайн медии. Вярвам, че пишещите хора в България трябва да са откровени, дори когато истината не е в съзвучие с масовото мислене.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.