Фестивални дневници – Кан 2024

7 дни, 23 филма. Средно по 3.2 на ден. Преброих ги, когато се върнах. Малко е. Можеше повече. А останаха толкова за гледане. Драми, хоръри, комедии, любовни, документални, мюзикъли. От всичко по много. Кино сутрин, кино на обяд, кино на вечеря. Кан е опиат. Започнеш ли веднъж, няма връщане назад. И искам пак.

Heavier Trip

Но как да ги подредя, мъчна задача. Първи филм напълно неочаквано заглавие Heavier Trip. Беше късно вечерта и се намъкнах на маркет прожекция.

Първи кадър – логото на НФЦ. Филмът е финландска комедия за хевиметъл банда каквито само на север виреят, но явно има и българско участие. И като че ли това беше най-забележителното във филма.

Основната конкурсна програма

На следващия ден подхванах тежката артилерия – основната конкурсна програма. Тежка, тежка, но пак комедия – The Second Act (Второ действие). Това беше и откриващия филм на фестивала. Очакванията ми за добър филм бяха нулеви.

А се оказа чуден актьорски филм с привидно фриволен диалог, който смело предизвиква политическата коректност.

The Girl with the Needle – Момичето с иглата

Следващият поред филм от конкурсната програма е на противоположния полюс. Тежката чернобяла драма The Girl with the Needle (Момичето с иглата) на реж. Магнус фон Хорн. Дания, 1939, младо момиче се оказва бременно и в безизходица.

Досетихте се иглата не беше за шиене. Имаше смразяващи сцени, често на ръба на хоръра. И може би щеше да е чудесен, ако наративът знаеше къде отива.

Mongrel

За да се измъкна от  тъмнината, влязох в още по-тежката драма Mongrel (Мелез). История за човечността сред помийната яма на имигрантския живот. Копродукция на Тайван, Сингапур и Франция. Нямаше по-голям контраст от лукса на Кан и мизерията на екрана. Документалният филм за Анди Уорхол и детският The Major Tones повдигнаха обратно настроението, а и предстояха 2 от най-чаканите заглавия. 

Bird

Обичам творбите на Андреа Арнолд още от късометражния и успех. Винаги подхожда към персонажите си с голяма обич. Новият Bird (Птица) обещаваше и присъствието на актуалните Бари Кугън и Франц Роговски.

Филмът очарова с познатите си теми за подрастването с лек привкус на магически реализъм. Поезия, сърце и приказност. 

Чаканият Megalopolis на Копола

Всички обичаме Копола, но за новия му епос Megalopolis (Мегалополис) е трудно да бъдеш позитивен. Със сигурност това бе най-очакваното заглавие. Мегазаявка за сбъдването на проект бленуван четири десетилетия. Тази сайфай приказка за миналото и бъдещето беше определен от мнозина като странен, луд и новаторски.

Но първите думи, които изникнаха в мен, докато гледах, бяха – остаряло, бутафорно и претъпкано. Твърде много идеи и твърде малко удоволствие. Копола иска да покаже бездуховността от съвремието ни и да ни повдигне духа с едно утопично бъдеще. Но сред цялата карнавалност посланията му остават празни. 

Kinds of Kindness

Само няколко месеца след успеха на Клети създания, Йоргос Лантимос се завърна с Kinds of Kindness (Видове доброта). Тази „прибързаност“ събуди скептика в мен, но за кратко.

Всъщност гръцкият режисьор предлага три самостоятелни абсурдно неустоими новели. Джеси Племънс, Ема Стоун и Уилям Дефо се впускат през глава в този експеримент на неуравновесени и крайни (без)човешки взаимоотношения. Историите дразнят, очароват, провокират и разсмиват от начало до край. 

Началото на фестивала беше ударно, но истинските съкровища предстояха. 

Коментари

Сподели
Пишман драскач, любител читател, кинозависима и тв експерт. Напълно убедена, че клюките са солта на живота, но твърде много сол е токсична.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.