Фестивалът в Кан 2024: Звезден блясък и битка за билети – част I 

Рано или късно всички кинопътища водят в Кан. През 2024 дойде и моят ред да се отъркам в блясъка на голямото кино, но не и без перипетии. За мен фестивалът започна няколко месеца по-рано с дълго търсене на място за нощуване.

Едноседмичният ми престой хем не трябваше да струва поне един човешки орган, хем да е на територията на бившето рибарско село.

Късмет! Намерих студио с размери на кибритена кутийка, но само на 15 мин. пеш от прословутия Palais des Festivals et des Congrès или накратко Палето. Баджът и полетите се оказаха лесната част и така Кан се случи за мен от 14 до 21 май. 

Зад кулисите

Като дебютант трябваше да си напиша домашното. Най-престижният кинофестивал в света се състои най-общо от конкурсни програми и пазарна част – Marché du Film.

Ваня Димитрова, част от екип Neterra.TV

Всеки, който иска да посети форума, трябва да реши кое всъщност е най-важното за него – да гледа филми, да търси партньори и финансиране или просто да дебне звезди.

В рамките на фестивала се случват толкова много събития, че е невъзможно да огрееш навсякъде. В моя случай основна цел беше Пазарът. Баджът ми позволяваше достъп до фестивала, пазарните прожекции и щандовете на дистрибуторите.

Дотук добре. Но тази година Marché du Film се похвали с рекордния брой от 15 000 акредитации. 

Още малко информация за фестивала

(Тези, които са на ти със събитието, направо да прескочат този параграф.) Фестивалът в Кан е открит на 1 септември 1939 и тази година се проведе 77-то издание.

Филмите са разпределени в няколко категории: филми в конкурсната програма, филми извън конкурсната програма, специални прожекции, филми от програмата Un Certain Regard (Особен поглед), класически филми, филми на плажа и късометражна конкурсна програма. Всичко това е само официалната част. Съществуват и паралелните Quinzaine des cinéastes и La Semaine de la Critique.

Всички щастливци кинаджии, които са успели да влязат с филм в някоя от тези селекции, имат повод да се хвалят пред роднини до живот. А тези в официалната конкурсна програма, могат направо да се пенсионират. Обикновено не го правят. Червеният килим и златните палми са явно силно пристрастяващи. 

И нека битката за билетите започне сега!

Съществува митична система за онлайн разпределение на билетите. Принципът е прост. Системата се отваря 4 дни преди началото на фестивала в 07:00 (Канско време) само за прожекциите от първия ден. Всеки нов ден се отключват билетите за следващия ден. На 10 май рано рано и аз се включих.

Поради огромния брой желаещи всеки се нарежда на виртуална опашка и чака да го допуснат. Усещането е като в екшън филм преди да обезвредят бомбата. Следиш таймера с пръст върху бутона и не мигаш! Мигнеш ли – край! А и някои са по-равни от други, т.е. получават по-бързо достъп.

Слуховете твърдят, че обикновените прес и фестивални баджове са на дъното на веригата, а пазарните са с привилегирован статут. Като и сред пазарните има йерархия. На върха са купувачите с приоритетен статут. 

Най-после си вътре

Важно е да се устремиш директно към най-исканото заглавие. Билетите свършват за секунди. Бляскавите премиери в зала Люмиер са направо causa perduta. Затова е важно да имаш план. Например сутрешните сеанси са тягостни, но по-сигурни.

Важно е да отбележа, че организаторите са се постарали да има достатъчен брой прожекции за най-търсените заглавия. Но обикновено са в по-неудобни часове или зали. Никой не е обещавал да е лесно. 

Накрая остава надеждата! Съществува строга политика за неизползване на билетите и нарушителите могат да бъдат лишени от достъп до системата. Затова всеки, който не може да присъства на дадена прожекция, трябва да „освободи“ билета си. Тези билети, влизат обратно в системата и ако сте упорити и проверявате често, може да извадите късмет.

Неразделна част от фестивала е безумното зяпане в телефона и безкрайния рефреш на апликацията. Луда работа! И  като говорим за лудост, лотарията ми пусна заветно място за премиерата на Фюриоза: Сага за Лудия Макс, но затова в следващата част. 

Коментари

Сподели
Пишман драскач, любител читател, кинозависима и тв експерт. Напълно убедена, че клюките са солта на живота, но твърде много сол е токсична.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.