Два месеца никакво излизане, никакви хора и никакви контакти, освен онлайн. Изолация. За някои хора този период беше дълъг и тежък, за други и ужасно неприятен. Но изолацията отдавна не е чужда тема, както на живота, така и на седмото изкуство. Ето няколко примера, че не просто киното имитира живота, то го копира и има хора, чиято изолация е била по-лоша от вашата.
Сиянието
Базиран на ромата на Стивън Кинг, този филм се смята за един от шедьоврите на седмото изкуство от миналия век. Писателят Джак Торсън е изолиран за цяла зима със семейството си в отдалечен хотел. Там са само той, синът му и жена му.
Хотелът е странен и прокълнат. Джак полудява и напада семейството си. Изолацията се случва между стените на един огромен лабиринт, в който нищо не е такова, каквото изглежда.
127 часа
Филмът на режисьора Дани Бойл, е базиран на книгата „127 часа: Между живота и скалите“ на Арън Ралстън. Действието се развива буквално между скалите в рамките на 127 часа, в които човекът се изправя срещу природните закони. Арън Ралстън е страстен почитател на природата.
Когато обаче огромен падащ камък го заклещва в отдалечен каньон в Юта, той е изправен пред предизвикателството на живота си. През следващите пет дни Ралстън преминава през най-екстремния период в живота си, в което спомените за семейството и приятелите се преплитат със собствената му смелост и изобретателност, за да се измъкне от капана.
Сред дивата природа
Понякога изолацията от цивилизования свят е абсолютно умишлена и търсена. Филмът на Шон Пен е вдъхновен от действителната история на Кристофър МакКендълс – млад мъж, който изоставя удобния си начин на живот и се изолирага, за да се наслади на свободата от живота по пътя.
Това решение го отвежда към пустошта на Аляска и се превръща в най-голямото предизвикателство на живота му. Филмът е забавен, вълнуващ, красив и малко тъжен. Защото човек е толкова сам, колкото му се иска да бъде в мечтите си.
Паник стая
Всеки знае или поне предполага, че модерните големи имения имат свои паник стаи, които да пазят собствениците затворени от случващото се навън. Именно в една такава се развива този филм. Мег и дъщеря й Сара се преместват в новия си апартамент в Ню Йорк, екипиран с паник-стая, без да имат представа, колко скоро ще им се наложи да я използват.7
Но когато трима бандити нахлуват посред нощ, Мег и Сара успяват да се скрият в тайнствената стая и остават там, без да предполагат, че именно това помещение интересува най-много престъпниците. Персонажите са малко, изолацията е ясна и клаустрофобична, а напрежението расте с всяка минута.
Ex Machina: Бог от машина
Дебютът на Алекс Гарлънд, като режисьор се случва в този почти театрален филм с двама мъже, един андроид и огромно имение, до което никой няма достъп. Кeйлъб, програмист в най-голямата интернет компания в света, печели конкурс, за да прекара седмица в отдалечена база, собственост на усамотения изпълнителен директор Нейтан.
При пристигането си разбира, че ще участва в увлекателен експеримент с реален изкуствен интелект в света, поместен в тялото на красива жена робот – Ейва. Задачата му е да проведе теста на Тюринг – Ейва ще го премине, ако успее да го накара да повярва, че тя е човек. Напрегнат и психологически.
Десет малки негърчета
Дали ще изберете филма, сериала или книгата, няма значение. Агата Кристи взима законите на изолацията и ги прилага в тази хитра кримка. Десет непознати са изолирани на самотен остров, попадайки в клопката на убиец абсолютно доброволно, смятайки, че е покана за приятно събиране.
https://youtu.be/U6chC3n4Kz4
Изолацията помага на убиецът да приклещи своите жертви и необезпокояван да ги избие една по една, а на тях да се стресират и психират още повече. Да, никой не си тръгва от острова жив.
Коментари