Красавицата и книгите

Красавицата и книгите. Така бихме нарекли Ема Уотсън и нейната страст към литературата. Актрисата не е от момичетата, които цитират Паулу Куелю и Хорхе Букай. Тя подхожда към избора на книги целенасочено и систематично. Наричат я един от най-известните „книжни червеи“. Литературата за нея е свят на приключения и спомени, без който реалният живот е невъзможен.

Красавицата и книгите

Любовта към писменото слово се усеща още в ролята й на любознателната Хърмаяни. Малката Ема е била запленена от поредицата за Хари Потър (припомнете си трейлъра на филма от 2001г.) още преди кастинга. Вероятно Джоан Роулинг е видяла това и е настоявала именно момичето да изиграе червенокосата героиня с остър ум.

Връзката с книгите е и основна причина актрисата да приеме ролята на Бел в класиката на Disney „Красавицата и звярът“ (вижте трейлър на филма). Още след първите си изяви Ема е била набелязана за Дисни принцеса, но неколкократно е отклонявала… До поканата да бъде нежното присъствие в библиотеката на прокълнатия замък.

Не случайно младата дама става лице на акцията „The Book Fairies“ за разпространяването на книги в обществени пространства. Инициативата започва през 2012г. в Лондон като част от проекта “Books On The Underground”. Вече е достигнала до над 38 държави (по данни от 2019 г.), като над 1000 книги са били намерени и предадени нататък.

Ема Уотсън с мисия

Първоначално Ема започва с оставянето на 100 копия от „Мама и аз и мама“ на Мая Анджелоу (вижте всички книги, написани от писателката, в официалния й уеб сайт). Изборът не е бил случаен. Под този псевдоним пише американската авторка Маргарит Джонсън – известна общественичка и защитничка на човешките права. Самата Ема е посланик на добра воля към ООН от 2014 г. и е ангажирана с общественозначими каузи. Другата причина е, че автобиографичната история, върху която е изграден сюжетът, е близка до житейския път на Ема. Става въпрос за деца, отгледани и получили достойно възпитание от своите самотни майки.

Оставените книги са придружени от собственоръчно написано послание от самата актриса – след прочитане да бъдат отново върнати на обществено място за друг. Читателите, които откриват тези литературни находки, афишират това в социалните медии и така доброто става заразно.

Мама и аз и мама
Книгата „Мама и аз и мама“ с послание лично от Ема

Корделия Оксли, която управлява кампанията, споделя „колко е вълнуващо тези невероятни произведения да изскачат по различни места по света“. Блогърката Абиър от Филипините, доброволец в инициативата, пише, че „чувството да видиш някой да вземе томчето, което си оставил, е безценно“. Друг участник, Аматула от Кения, допълва, че това е „най-изтощителното и същевременно най-зареждащото й преживяване“. От своя страна, някои от намерилите книги разкриват, че емоциите са като на Чарли от „Чарли и шоколадовата фабрика“ при откриването на златния билет.

Ема Уотсън
Ема Уотсън – момичето, което порасна пред очите на зрителите

Книгите, които Ема оставя, са селекция от литературния й клуб „Our Shared Self“, част от най-големия сайт за читателски препоръки за книги Goodreads. Членовете четат и споделят заедно с актрисата. Така се създава общество, което функционира като нов вид библиотека. Целта е да се стимулира любовта към четенето, като се разпространява леко и неусетно – като обичаен мил жест.

Ема Уотсън в училище

Ема Уотсън – винаги различна

За никого не е изненада, че актрисата завършва именно „Английска литература“ в университета “Браун” – едно от престижните учебни заведения в „Бръшляновата лига“. По време на следването си Ема Уотсън обиква класическите автори. За нея Уилям Блейк е „гениален поет“, а Оскар Уайлд – „наистина прекрасен“. Не рядко цитира Пърси Биш Шели, Джейн Остин, сестрите Бронте, Джордж Оруел, Овидий, Робърт Фрост и много други. Но в сърцето й на първо място винаги ще си остане Роалд Дал, когото обича „както никой друг на света“. Освен неговия ГДВ, друг любим герой, свързан с детството и безгрижните години, е Малкият принц на А. С. Екзюпери.

Освен по класическа и детска литература, тя се увлича и по съвременни бестселъри. Споделя, че е била толкова погълната от „Вината в нашите звезди“, че се свързва с автора Джон Грийн в twitter, за да сподели впечатленията си. Вълнува се и от „Предимствата на бъдещ аутсайдер“ на Стивън Чбоски, в екранната версия, в която участва „The Perks of Being a Wallflower“ (гледайте трейлъра). „Здрач“ е нейното „виновно удоволствие“, което й докарва постчитателска депресия: „какво изобщо ще правя след това?“. Никога не пропуска да отбележи и поредицата от книги „Хари Потър“, както и по-нататъшните творби на Джоан Роулинг.

Ема Уотсън със свежи идеи

Сред другите структуроопределящи книги за актрисата са „Сянката на вятъра“ на Карлос Л. Сафрон, привлякла я заради зловещите тайни и заплетени загадки, и „Тихите“ на Сюзън Кейн, благодарение на която е съпреживяла болката на интровертите. В топ класацията на Ема присъстват и немалко задължителни феминистки текстове, като тези на Бел Хукс например.

Ако някой се нуждае от идея за четене от нейна страна, няма да е трудно да я получи. Младата дама ползва социалните медии за това, особено twitter, както и собствените си онлайн канали. Не рядко споменава заглавия и по време на своите интервюта, като според детайлно запознатите над 80 произведения са били препоръчани по този начин. Без значение дали със или без препоръка от Ема Уотсън, важното е да не спираме да търсим вдъхновение в литературата и да четем!

Ако искате да си припомните какво написа нашият блогър Галина Дъбова за Адам Драйвър, може да го направите на този линк

Коментари

Сподели
Галина Дъбова е професионален копирайтър и активен спортист. Тя вярва, че менталното и физическото развитие са неделимо цяло. Във филмите намира вдъхновение и сюжети, за които да разказва. Пише за кино и търси връзката му с другите изкуства вече над 10 години.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.