Защо е важно да посетиш фестивала „(Не)Възможното образование“?

Документалното кино има много аспекти – да информира, да забавлява, да разказва истории, които само истинския живот може да предложи … и най-вече – да учи и образова.

В края на юли Neterra.TV става партньор на един документален фестивал, който чрез събития, дискусии и кино, може да ви помогне да разберете по-добре защо и как образованието е едно от най-ключовите неща както за децата, така и възрастните.

„(не)Възможното образование” е фестивал, който се случва за трета поредна година. По принцип месецът за него е март, но заради настъпилата епидемия, бяха проведени само част от предвидените в програмата събития. И въпреки че е лято, може да си поговорим отново за образованието в различните му форми и във втората част на Фестивала. Датите, на които ще се проведе събитието са 22 и 23 юли, а мястото е в двора на 139-то ОУ „Захарий Круша“ срещу басейна „Спартак“. Част от програмата му може да гледате и при нас, от което сме много горди.

Както казват самите организатори – сега е времето да продължим да мислим, творим, преживяваме и дискутираме на тема образование, защото то стои в основата на развитието както на децата ни, така и на обществото ни като цяло. Затова и продължението на Фестивала ще се проведе „по никое време“ и то на открито.

За трета поредна година форумът среща родители, учители, психолози и хора с разнообразни занимания, в търсене на начините, по които учат децата и как образованието може да отговаря на индивидуалните и общностни потребности в съвременния свят. Фокусът в продължението на тазгодишната програма е поставен върху играта и значимата й роля за човешкото развитие и за първи път ще се отвори темата за висшето образование и за ролята на възстановителните практики в училище.



Ето и някои от акцентите:

Ние сме тези, които очаквахме

Документален филм, който може да гледате безплатно в Neterra TV до 22-ри юли включително. “Ние сме тези, които очаквахме” е изключително вдъхновяващ и динамичен документален филм, който представя широк поглед към проблемите на съвременното образование. Той бе част от програмата на фестивала миналата година, а сега напълно безплатно може да бъде гледан в Neterra.TV+.

Кадър от филма

Сценарият е построен около историите на петима тийнейджъри от Суиндън – град, считан за микрокосмос на британския начин на живот през 21 век. Всеки от младежите има различен опит с образователната система и през разказите им научаваме за техните успехи и провали, за предизвикателствата, с които се сблъскват и начините, по които ги преодоляват.

Сър Ричард Брансън е едно от популярните лица, които взимат участие във филма.

Филмът разглежда трите стълба, върху които е изградена настоящата образователна система в световен мащаб: учебни програми, тестове и преподаване. Чрез множество примери показва как този подход не отговаря на нуждите на съвременния живот и лишава младите хора от възможността да разгърнат талантите, креативността и потенциала си.

Въз основа на наблюдения и интервюта с ученици и учители, известни личности, както и с широк кръг международни експерти в образованието, филмът придава човешки облик на кризата и провокира към преосмисляне на целите на образованието.

Останалите филми, включени в тазгодишната програма, може да гледате и дискутирате като посетите фестивала на 22 и 23 юли. Ето и кои са те:

Нова искрица надежда: историята на Унитиера

Филм, който отваря вратите към Унитиера, автономен университет в Оахака, Мексико. Мястото е обнадеждаващ пример за това как общностите могат да поемат контрол върху собственото си обучение и да оформят устойчив път за себе си, въпреки враждебната околна среда. Филмът повдига важни въпроси, свързани с целта на образованието и какво е необходимо за създаване на дълбоко екологично съзнание и връзка с общностите.

За правото да играем

„Където има деца, там е есенцията на играта. Където има възрастни, там е отговорността да се подсигури правото на игра.“ Под това мото са заснети 5 документални видеа, посветени на фундаменталната роля на играта за израстването ни като цялостни и творчески личности. Това са филми за детската култура, за играта като цел и ценност сама по себе си – а не просто като обучителен инструмент, за блокажите на възрастните спрямо играта, за ролята на общността и на училището.

Фестивалът, който се случва и онлайн, и на живо, предлага още работилници, дискусии и лекции, които може да са любопитни на множество хора. Повече за него може да откриете тук – https://odo.bg/ и тъй като фестивалът се самофинансира, може да подкрепите каузата с основание „Фестивал“ от тук: https://odo.bg/donation/.

 

Коментари

Сподели
Открих писането, когато бях в гимназията. Четенето, когато бях на 5 години. Киното ме откри някъде между двете. Към тях добавяме котки, пътувания, бързо каране на коли и безобразно дърдорене. Заради последното аз и още двама мои колеги имаме подкаст за кино „Тихо, филмът започва“ в webcafe.bg. За останалите си страсти има различни платформи. Тази тук е една от тях. Надявам се да ви бъде толкова интересно, колкото и на мен.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.