Brave Stories: осмели се да гледаш!

Осмели се!

Има неписано правило, че в дните преди Коледа съзнанието и очите ни са по-отворени към доброто. Дали заради духа, който празника носи или заради нуждата да бъдем по-човечни един към друг, сме склонни да обърнем внимание на различните истории. На смелите истории. На вдъхновяващите такива или просто: Brave Stories!

Вдъхновени от работата на Вяра Деянова, дни преди най-топлите празници, вдигаме завесите на Brave Stories – място, където съжителстват историите на успешните предприемачи с тези на обикновени хора.

Вяра!
Brave Stories
Вяра Деянова

В Brave Stories имате възможност да гледате документални филми за смелите истории на личности, чийто живот е бил заря, но шумът на ежедневието днес, е заглушил всеки спомен.

Зад тези истории стои дългогодишният журналист Вяра Деянова. През последните 15 години тя е била част БНТ, Дарик радио, re:TV, PRO BG и bTV.

Brave Stories
Вяра и Фредерик Бекбеде

Работата и преминава през отразяване на международни и вътрешнополитически теми, както и интервюта, и разказване на истории на български и световно известни личности.

Сред най-запомнящите се истории са тези на „Проекта Тоту“, разказващ за световно известен проект в борбата срещу рак на гърдата, интервюта с Лех Валенса, Фредерик Бегбеде, Ал Бано, Кирил Сакскобурготски и много други.

Brave Stories

През 2019 година създава платформата Brave Stories, която следва най-утвърдени световни практики за разказване на значими кратки документални истории, разпространявани чрез уеб и социалните платформи.

Срещнахме се лично с Вяра, за да и зададем няколко въпроса, които смятаме, че ще Ви запознаят отблизо с идеята на проекта, както и с нея самата. Всички нейни документални истории, може да откриете в секция Brave Stories в Neterra.TV, като подарък за настъпващите празници.

– Как се роди идеята за BraveStories и каква е мисията на този проект?

Идеята си живееше мирно и тихо в главата ми, докато един ден, преди малко повече от година не поиска да излезе. Когато излезе за кратко не знаех какво да я правя, след това се сприятелихме и виждам, че Brave Stories има смисъл.

Последователите ни в социалните мрежи, аудиторията на видео-историите ни, споделеинте статии и обратната връзка – всички това не е повод за ранно възгордяване, а за успокоение, че има смисъл да продължим.

Когато работиш за това, да създаваш качество и смисъл, ясно, е че се захващаш с трудна работа, обаче има нещо почти сюрреалистично в това, че срещаш хора, с които очевидно живеете в един свят и така се появява хоризонта.

– Има ли смели истории в България?

Има, има. Смелостта е тази човешка черта, която за мен е най-интересна. Затова и платформата се казва така. Няма смелост, ако няма благородство, ум, характер, сърце, душа. Смелостта е нещо като склад за най-добрите и силни черти, които носи човек. И ми е интересно да събирам доказателства за това. И от миналото и от днес.

Черната хроника има кой да я прави. Обаче никой не пере дрехите си с мръсна вода. Чистотата носи чистота. Ще дам пример с историята на „Смелата Евгения” – една жена от Благоевград, чийто живот надхвърля и най-смелия филмов сценарий. Родена в затвора, разбира за това, когато е на 40 години. Изкачва се над тежката история и на първите месеци от живота си, и на майка и, която e принудена от тогавашния режим ражда зад решетките и изоставя бебето си. Евгения се посвещава на това да помага на осиновени деца и техните семейства, както и на изоставени деца.

Тя е нещо като социално министерство в домашни условия. И вторият план е лесен за улавяне – всичко може да се случи, стига да има ум, благородство и сила. Подобни истории улавяме и когато разказваме и за хора, които имат чист и смислен бизнес у нас. Обикновено зад цифрите, които доказват успеха, има и необикновена история за смелостта да сбъднеш това, които за много е пълна лудост.

– Има ли български смели истории извън България?

И то какви. И скоро ще заживеят в TheBraveStries …

– Как успяваш да достигнеш до героите в твоите видео разкази?

Това се случва естествено. Аз ги търся, те започнаха да ме намират, а най-хуабавото, е че сме отворени за авторски предложения.

– Кое е по-различно в работата ти сега, от времето, когато беше действащ журналист?

Действащ журналист си тогава, когато създаваш смисъл. Сега се чувствам точно така. Вярвам, че бъдещето е за тези, които създават смислено съдържание н бавни обороти. Журналистиката е планета, на която живеят тези с мнение, способни да направят адекватен коментар. Tези, които умеят да преведат, това което е между редовете и да държат тази професия като просветителска. Другото е телеграфна информация.

– Твоето послание към българите зад граница?

Да се осмелят да са граждани на света. Най-светлите личности в нашата история Захари Стоянов, Васил Левски, светите братя Кирил и Методий, примерите са много, са се борили точно за това – да сме интелигентни, знаещи и адекватни. Така се доказва и уважението към родината.

Коментари

Сподели
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.