Документални филми!

Обичаме документални филми! Документалните филми разказват истински истории, които вълнуват не по-малко от художествените. Документалният жанр може да ви предложи много и най-разнообразни теми и истории, за които може би не знаете достатъчно или по често нищо. Затова ви предлагаме една селекция от документални филми, които са само на клик разстояние и може да гледате на платформата на Neterra.TV+.

Да ходиш по вода 

Режисьорът Андрей Паунов създава документален филм за „Плаващите кейове” на Кристо, като лентата е портрет на самия художник. „Този филм е направен в колаборация с Кристо, той е монтиран в сградата му. Когато започнахме да го правим, основната идея беше как можем да покажем есенцията на изкуството на Кристо и начина, по който то се случва”, сподели Андрей Паунов по време на българската премиера на филма. Ние го препоръчваме горещо!

Стихията Медея

Филмът е част от фестивала Master of Art. Лентата разказва историята на получилия приза „Културно събитие на 2019 г.“ проект и спектакъл „Медея“, дело на Снежина Петрова. Древногръцката трагедия “Медея“ е една от рядко играните пиеси в съвременния театър. Затова Снежина Петрова си поставя нелеката задача да реабилитира мястото на децата в произведението на Еврипид. През 2017 година тя стартира театралния и социален проект „Медея“, в който интегрира деца от различни малцинствени групи от Пловдив и София. Найо Тицин следи целия процес и като резултат прави този любопитен филм.

Татко снима мръсни филми

Един изключително спорен и дори скандален проект, който се появи през 2011 година. Филмът проследява издигането на Стивън Х. Апостолоф от източноевропейски емигрант до продуцент и режисьор на нискобюджетни еротични филми през 60-те и 70-те години. Филмът съдържа невиждани преди архивни кадри от заснемането на „Оргията на мъртвите“ – най-известният филм на Апостолоф. Показва неговите бурни отношения с печално известния Ед Ууд и падението му в края на 70-те, след появата на хардкор порнографията.

Георги и пеперудите

Запознайте се с доктор Георги Лулчев. Той е психиатър и невролог и от много години е директор на „Дом за възрастни с умствена изостаналост“ в село Подгумер. Това е може би един от най-личните, чувствителни и трогателни нови български документални филми, който може да видите. „Георги и пеперудите“ излиза през 2004-а и прави фурор. До този момент се смята за един от най-успешните родни документални филми. Историята проследява доктор Лулчев и неговата работа с неговите пеперуди. През призмата на хората от Дома за възрастни с умствена изостаналост и работата на д-р Лулчев, зрителят се запознава с една различна гледна точка към човека и човешкото. „Георги и пеперудите“ представя на зрителите един мистериозен и непознат свят по най-човешкия възможен начин. Филмът е трогателен и дори може да ви разплаче.

Момчето, което беше цар  

Както може да предположите от името, филмът разказва историята на един цар. А именно на Симеон Сакскобурготски. Режисьорът Андрей Паунов проследява историята на българския цар от 6-годишната му възраст, когато баща му цар Борис III умира, през изгонването му от България в началото на социалистическия режим, до връщането му тук под формата на министър-председател на Република България. Филмовата премиера се състои още през 2012 година. „Момчето, което беше цар“ е любопитна хроника на един човек, на титлите, на политичеките режими и промените, които са се случили у нас.

Всички филми от селекцията и още много други може да откриете в категория „Документални филми“ на Neterra.TV+.

Искате да четете още статии, свързани с българското кино? 

Йордан Радичков в „Черказки хроники“ | Blog Neterra.TV

Филмът „Кръвта на пеликана“ | Blog Neterra.TV

Българските филми „Урок“ и „Слава“ в Neterra.TV+

Коментари

Сподели
Открих писането, когато бях в гимназията. Четенето, когато бях на 5 години. Киното ме откри някъде между двете. Към тях добавяме котки, пътувания, бързо каране на коли и безобразно дърдорене. Заради последното аз и още двама мои колеги имаме подкаст за кино „Тихо, филмът започва“ в webcafe.bg. За останалите си страсти има различни платформи. Тази тук е една от тях. Надявам се да ви бъде толкова интересно, колкото и на мен.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.