Писма от Антарктида – история на лъжата

Филмът

Каква е цената на истината и тази на лъжата? Доколко е важно да бъдем честни? Да вярваме, че всичко се случва с причина и независимо, колко ужасно ни се струва нещо в момента, то ще се развие по най-добрия възможен начин. Уповавайки се на принципа, че дори най-малката и невинна лъжа в началото, прераства в голяма лавина, която рано или късно ни застига и отнася, филмът „Писма от Антарктида“ гради строен и драматичен сюжет, около лъжите и истините.

Както гласи известната фраза, че „Пътят към Ада е постлан с добри намерения“, така и историята в „Писма от Антарктида“ започва с добри намерения, за да приключи драматично на фона на заледено езеро.

Историята

Историята е ясна още от трейлъра.

Диана, в ролята Ирмена Чичикова, е самотна майка, която не може да съобщи на осемгодишния си син Ники, че баща му е загинал при автомобилна катастрофа. Тя не успява да преодолее обствената си мъка и влиза в схема от лъжи, като казва на детето, че баща му е на експедиция в Антарктида и от негово име изпраща писма и колети.

Лъжата, която започва като малка игра само между двамата, неусетно прераства в гигантска вихрушка, която помита след себе си всичко Най-вече болезнената истина и поглъща все повече и повече хора и събития.

Нещата стигат до там, че Диана трудно успява да контролира лъжите и истината, която сякаш наднича от всеки ъгъл. Като лодка, която потъва. Колкото и дупки да запушиш, винаги някъде се появява нова.

В главните роли

Ирмена Чичикова е чудесна в ролята на младата майка, но шапките трябва да са долу за малкия Симеон, който е изключително достоверен в ролята на Ники. От детските неволи и емоции до порастването и осъзнаването на истината, Ники е плътен и ярък център на тази история за лъжата и истината, и поема на детските си плещи чудесно товара й.

Ирмена Чичикова

И в случай, че някой се чуди – част от снимките на “Писма от Антарктида” наистина са направени на ледения континент по време на българска експедиция до остров Ливингстън. В ролята на ръководител на българските полярници е самият проф. Христо Пимпирев, който играе себе си.

Режисьор на филма е Станислав Дончев, който казва, че:

“Това е история, която може да развълнува всеки родител и да го научи на нещо. Тя наистина е драматична, но носи в себе си и приключенския и изследователски дух. В нея има също много нежност и надежда. Затова вярваме, че зрителите ще излязат от салоните не подтиснати, а с нова светлина в сърцата.”

По-вълнуващото звено в този филм, за мен поне, обаче са сценаристите. Георги Иванов, Невена Кертова и Теодора Маркова са триото, от което сте гледали доста неща в последните години. Със сигурност помните „Дъвка за балончета“. Към портфолиото им добавяме „Стъклен дом“, „Под прикритие“, „Революция Z“… има и още, но тези говорят достатъчно.

Малко преди премиерата на „Писма от Антарктида“ се срещнахме с тях, за да направим един бързо блиц интервю.

 

Бързо интервю със създателите

Кое е най-голямото предизвикателство от написването на сценария до създаването на филма?

Невена: Намирането на режисьор. Да, сериозно. Намирането на режисьор, който да усети текста, да го припознае и да иска да надгражда над него, вместо да го изхвърли в кофата миг преди началото на снимките и да снима сънищата си примерно.

Георги: Определено най-голяма трудност беше внимателното изграждане на героинята на Ирмена Чичикова – Диана, нейната мотивация, нейното ежедневно усилие да запази илюзията на сина си. За целта се консултирахме с психолози за детайлите по приемането на една такава житейска травма като смъртта на близък човек.

Теодора: Да се разделиш със сценария, защото, както казва Кариер, той умира в момента, в който го дадеш на режисьора.

Сценаристите

Имате ли любим момент от „Писма от Антарктида“ и кой е той?

Невена: Епизодът, в който Ники отива на летището, за да се срещне с баща си и сцената на самото летище. Преживявах я, докато го пишехме. Преживявам го всеки път, когато го гледам.

Георги: За мен любим момент този, когато Диана води сина си в БАИ. Там Диана въвлича още хора в лъжата си, за да убеди сина си, че зъбът-талисман, който има от баща му, наистина е от тюлен. Сцената е многопластова, героите се разбират без думи, а между Диана и ученият Петър се усеща за пръв път химия.

Теодора: Не, но имам любима актриса от същия филм.

Кое е най-важното, което един човек, решил да пише сценарии и да прави филми, трябва да знае?

Невена: Сценарий се пише винаги в сегашно време. И писането на сценарии изисква много работа, много постоянство, много самоусъвършенстване. Това с музата и нейното безконечно чакане, както и мантрата „аз съм си роден талантлив и няма нужда да се уча“ са за някоя друга професия.

Георги: Писането на сценарии има много стъпки и етапи. Понякога, ако липсва дори един елемент, е възможно да се случи следното – структурата би се разпаднала, би се получила дупка в сюжета, би прозвучало фалшиво или би объркало зрителя.

Един от най-важните елементи на писането е създаването на пълнокръвен, интересен и деен герой. Главният герой винаги трябва да бъде мотор на действието, да изследва, да се стреми, да прави избор, да греши и пак да опитва.

Теодора: Сценаристът трябва най-вече знае какъв е смисълът на неговата история и да следва този смисъл до финала… а не всички да започнат да го търсят по време на монтажа.

Кой е урокът, който сте научили след написването на два филма и няколко сериала?

Невена: Че в България, за разлика от нормалния свят, CV-то ти не работи. Може да си написал сто сценария, може деветдесет и пет от тях да са успешни… Няма никакво значение. Всеки път си на изпит, всеки път те третират, сякаш ти е за първи път, с абсолютно недоверие.

Окей! Това просто те принуждава да показваш отново и отново, че си най-добрия, принуждава те всеки път да си безупречен. А това е мотор, който те пази да не спреш.

Теодора: Урокът – ако нещо в историята те притеснява като я разказваш на глас – задължително го смени.

„Писма от Антарктида“ тръгва по кината на 11 октомври.

Коментари

Сподели
Открих писането, когато бях в гимназията. Четенето, когато бях на 5 години. Киното ме откри някъде между двете. Към тях добавяме котки, пътувания, бързо каране на коли и безобразно дърдорене. Заради последното аз и още двама мои колеги имаме подкаст за кино „Тихо, филмът започва“ в webcafe.bg. За останалите си страсти има различни платформи. Тази тук е една от тях. Надявам се да ви бъде толкова интересно, колкото и на мен.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.