Награди „Оскар“ 2024: Да живее „Опенхаймер“!

Наградите „Оскар“, които всеки уважаващ себе си киноман очаква с нетърпение (макар и да не си го признава винаги), и тази година казаха тежката си дума.

Истината е, че състоялата се преди броени дни 96-а церемония най-после достави истинско удоволствие на всички ценители на киното. Защото даде истинска и заслужена почит на големия филм тази година – „Опенхаймер“.

Нямаше глупави изненади, нямаше награди „за политически коректен баланс“. Имаше искрено признание, че най-силната продукция по почти всички параграфи за 2023 г. бе именно филмът на Кристофър Нолан.

Нека ме извинят всички фенове на „Барби“, който бе спряган за основен и едва ли не най-голям конкурент на „Опенхаймер“. Ако питате мен, розовата продукция дори не трябваше да бъде номинирана в категорията за Най-добър филм. Но никой не пита мен.

Членовете на Американската академия бяха категорични и чрез наградите заявиха: „Да, разбираме, че „Барби“ е тотален боксофис хит и уважаваме това, но не може да стъпи и на малкия пръст на „Опенхаймер“. Впрочем, екипът на „Барби“ не си тръгна със съвсем празни ръце, защото филмът спечели „Оскар“ за най-добра песен.

Но да се върнем към „Опенхаймер“. Филмът за „бащата“ на атомната бомба спечели в 7 от 13-те категории, в които беше номиниран: най-добър филм, най-добър режисьор, най-добър оператор, най-добър монтаж, най-добър aктьор в главна роля, най-добър актьор в поддържаща роля и най-добра оригинална музика. Както се казва – то друго не остана.

За Кристофър Нолан (осем пъти номиниран), Килиън Мърфи (първа номинация), Робърт Дауни-младши (три пъти номиниран) и оператора Хойте ван Хойтема (два пъти номиниран) това са първите „Оскар“-и в кариерите им. Обзалагам се, че няма да са последните.

„Оскар“-ите извън „Опенхаймер“

Другият изключителен филм, който спечели цели четири награди „Оскар“ тази година, бе необичайният „Клети създания“ на Йоргос Лантимос. Заглавието бе отличено за най-добра актриса в главна роля (Ема Стоун), най-добър грим и прически, най-добър дизайн на продукцията и най-добър дизайн на костюмите.

Като казах костюми, няма как да пропусна един от по-пикантните моменти на вечерта. Кечистът и актьор Джон Сина се появи на сцената на Dolby Theatre чисто гол и само с един плик, прикриващ интимните му части. В този плик бе името на победителя именно в категорията за костюми. Е, добре де, разбира се, че не е бил съвсем чисто гол, а е прибегнал до някои филмови хитрости за прикриване на човешкото тяло, но все пак беше впечатляващо „гол“.

Европейският хит „Анатомия на едно падане“ си тръгна от бляскавата церемония с „Оскар“ за Най-добър оригинален сценарий, а за най-добър адаптиран сценарий бе отличен филмът „Заседнали“.

Другите носители на „Оскар“ за 2024 г.

Най-добра актриса в поддържаща роля – Да‘Вайн Джой Рандолф за ролята ѝ в „Заседнали“

Най-добър чуждестранен филм и Най-добър звук – „Зона на интерес“

Най-добър анимационен филм – „Момчето и чаплата”

Най-добър документален филм – „20 дни в Мариупол“. Тук ще направя кратка вметка. Речта, която режисьорът Мстислав Чернов изнесе, след като получи „Оскар“-а, е нещо, което трябва да се чуе от всеки, който малко или много има отношение към войната в Украйна.

Най-добър документален късометражен филм – „The Last Repair Shop”

Най-добър анимационен късометражен филм – „WAR IS OVER! Inspired by the Music of John & Yoko”

Най-добър игрален късометражен филм – “The Wonderful Story of Henry Sugar”

Още малко за големия победител „Опенхаймер“

Филмът за Дж. Робърт Опенхаймер в никакъв случай не е направен просто ей така, след безобидна и случайна хрумка на Кристофър Нолан. Всъщност книгата, по която е създаден – „Американският Прометей“, излиза през 2005 г. Малко след това започват различни опити за нейната филмова адаптация. Твърди се, че режисьори като Сам Мендес и Оливър Стоун са имали желание да направят филм по книгата, но само Нолан е докарал нещата до успешен финал.

Нолан и главният актьор в „Опенхаймер“ – Килиън Мърфи, са работили заедно в общо шест филма: “Батман в началото“ (2005), „Черният рицар“ (2008), „Генезис“ (2010), „Черният рицар: Възраждане“ (2012), „Дюнкерк“ (2017) и „Опенхаймер“ (2023).

Килиан Мърфи в ролята си в „Батман в началото“ 2005

Ключов епизод в „Опенхаймер“ е тестът с бомбата „Тринити“. Нолан не искал да използва специални ефекти за тази част от филма и затова избрал истински експлозиви. Той използвал микс от пропан, петрол, магнезий и алуминий, за да постигне желания ефект.

Но в интернет бързо се разпространяват новините и присъствието на словосъчетанието „истински експлозиви“ води до слухове, че Кристофър Нолан смята да използва истинска атомна бомба (което е доста нелепо, но в днешно време какво ли не е). Когато режисьорът чува за този слух, той коментира, че хем го ласкаят, хем е малко плашещо, че хората могат да допуснат, че той би стигнал толкова далеч.

Любопитни факти за наградите и номинациите за „Оскар“ 2024

Тенденцията е филмите да стават все по-дълги. Тази година средната продължителност на продукциите, номинирани за Най-добър филм, е била 138 минути. Най-краткият филм е „Зона на интерес“ – 105 минути, а най-дългият – „Убийците на цветната луна“ с 206 минути.

Да, големият губещ „Барби“ се рамзмина с „Оскар“-ова слава, но режисьорът Грета Гъруиг спокойно може да се гордее с това, че стана първата жена режисьор, чиито първи три самостоятелни кинопродукции в кариерата ѝ са номинирани за Най-добър филм.

Джефри Райт и Стърлинг К. Браун бяха номинирани за „Оскар“ за ролите си в “American Fiction”. Така те записаха имената си в историята като първите чернокожи актьори в главна и поддържаща роля, номинирани за един и същи филм.

Сандра Хюлер – с главна роля в „Анатомия на едно падане“ и поддържаща в „Зона на интерес“, стана първата германка от 86 години насам, която е с номинация за „Оскар“. Е, тя така и не получи статуетката, но въпреки това Холивуд я забеляза. И най-вероятно се е влюбил.

Певицата Били Айлиш и брат ѝ Финиъс спечелиха „Оскар“ за най-добра песен за „What Was I Made For?” от филма „Барби“. Така 22-годишната изпълнителка и 26-годишният ѝ брат се превърнаха в най-младите двукратни носители на най-ценната филмова статуетка. Предишният им „Оскар“ бе за песента към филма за Джеймс Бонд от 2022 г. „Смъртта може да почака“.

Награди „Оскар“ 2024: Да живее „Опенхаймер“!
Снимка: Gambarrotti/CC BY-NC 2.0 DEED

Най-награждаваният с награди „Оскар“ човек в историята е гениалният Уолт Дисни. Той е бил номиниран 59 пъти и има общо 26 статуетки.

И така, „Оскар“-ите тази година бяха раздадени, видяхме бляскави рокли, смешки от водещия и искрени сълзи на радост. Сега ни остава да гледаме още и още кино, за да сме подготвени за церемонията през 2025 г.

Коментари

Сподели
Аз съм Неда Ковачева и обичам да пиша за кино, телевизия, изкуство, а понякога и за всичко останало. Завършила съм "Кинознание" в НАТФИЗ и съм работила във вестници, списания и различни онлайн медии. Вярвам, че пишещите хора в България трябва да са откровени, дори когато истината не е в съзвучие с масовото мислене.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.