В очакване на „Тенет“ от Кристофър Нолан

Откакто работи в киното, над 20 години, Кристофър Нолан се е утвърдил като един от най- продуктивните режисьори в Холивуд. Зрелищата, сценографиите и великолепни актьорски състави са само част от нещата, които правят филмите му близо до шедьоври и печелят множество почитатели по света.

Нолан
Кристофър Нолан

Нолан е онова, което много режисьори искат да бъдат, но не са. Неговите филми успяват умело да смесят в себе си усещането за интелектуално кино с комерсиалната нотка, която е необходима за не толкова претенциозния зрител.

В очакване

Затова не е учудващо, че всички са в очакване на най-новия му проект „Тенет“, с който се очаква киносезонът на нулевата 2020 година да бъде открит. Като повечето проекти на Нолан и „Тенет“ е обгърнат в мистерия – сюжетът е тайна, а ефектите и актьорският състав са, както винаги, на много високо ниво.

нолан
Кадър от филма „Тенет“

И все пак, колкото и пъти човек да гледат трейлъра на „Тенет“, така и не става ясно, за какво ще разказва този филм. И може би именно това подбужда най-силно интересът на зрителите, които не са почитатели на научната фантастика – жанр, в който Нолан обича да работи.

Тенет

„Тенет“ е проект, за който самият Нолан казва, че е мислил близо 20 години, а в последните 6 е работил само върху сценария. Който пък е толкова сложен, че на Кенет Брана му се налага да чете сценарият отново и отново, за да разбере как и кога се случва всичко.

Когато журналисти питат Робърт Патинсън, който играе една от основните роли, за какво става дума в „Тенет“, той казва, че не може да говори дори и да иска, защото всичко в сюжетът е ужасно сложно. Самият той се запознава със сценария един ден в заключена стая в студиото на Уорнър Брадърс без право да го изнася или обсъжда.

„Тенет“ е сложна конструкция от шпионаж, мистерия и физика, тъй като в него пътуването във времето е заложено. Но смисълът от спекулации е излишен, защото Кристофър Нолан е доказал, че каквото и да си мисли някой зрител, фен, критик, той успява да изненада всички.

Ефектите са величествени, това поне е ясно. Сюжетът ще е прецизен, а актьорският състав – предвождан от синът на Дензел Уошингтън – Джон Дейвид Уошингтън, Робърт Патинсън, Елизабет Дебики, Клемънс Поиси, Майкъл Кейн и Кенет Брана са основното звено.

Кристофър Нолан има богата филмово жанрова история. Режисьорът, който реабилитира филмите за супергерои, съвсем нормално, невинаги е бил големият играч в Холивуд. Въпреки че първите му два филма получават предимно добри мнения, Нолан постепенно си проправя пътя в лигата на големите имена в модерното кино и днес чудовищно добри филми за широката публика.

Ето и няколко филма на Кристофър Нолан, които да видите, за да се подготвите за Тенет.

Мементо

Филмът се появява само две години след дебютът на Нолан и е първият голям на режисьора в комерсиалното и същевременно сериозно кино. Мрачен крими ноар, разказан наопаки. Тоест отзад напред. Напрегнат и задъхан. Осноният персонаж, изигран от Гай Пиърс, тръгва от точката на финала на историята и се връща към началото й, за да намери убиеца на съпругата си.

Въпреки факта, че е неспособен да складира спомени в ума си, тъй като има загуба ва краткотрайната памет. Зрителят получава всяка нова информация заедно с персонажа на Пиърс е точно толкова шокиран от финала, колкото и персонажа. От гледна точка на сценарии, Нолан няма по-добро попадение. Този филм е абсолютно безупречен от начало до край.

Черният рицар

С настъпването на новото хилядолетие става ясно, че новата поредица за Батман, която се готви в Холивуд, ще бъде дело именно на Кристофър Налон. Годината е 2005-а и „Батман в началото“ излиза по кината. Филмът се превръща в доказателството, че филмите за супергерои могат да са пълни не само с екшън, но да са драматични и елегантни.

След години на посредствени филми за супергероя, Батман дело на Нолан дава нова посока на цял един жанр. Апогеят на това е филмът „Черният рицар“ и досега смятан за най-добрият филм за Батман изобщо. Крисчън Бейл е Батман, а Хийт Леджър създава култов образ на Жокера, който може да се сравнява с този на Джак Никълсън.

Филмът е силен и заплетен трилър за супергероят, който трябва да спаси света, но се оказва, че цената за изпълнението на мисията е много висока. Филм, чието влияние се сравнява с това на „Челюсти“, „Титаник“ и „Кръстникът“.

Престиж

Макар да е адаптация по книга, спокойто може да се каже, че „Престиж“ е филм, чийто сюжет показва „класическия“ Кристофър Нолан. Сюжетът разказва за двама илюзионисти, в ролите са Хю Джакман и Крисчън Бейл, които са в чудовищна конкуренцията помежду.

Те толкова се борят за надмощие един срещу друг, че във всеки един момент искат да се надиграят и нещата излизат извън контрол. Накрая, разбира се, нищо не е такова каквото изглежда. Дейвид Боуи играе Никола Тесла, а действието се развива във Викторианската ера.

Генезис

Филмът не само си остава едно най-добрите неща, които Кристофър Нолан е правил, но и гордо се нарежда сред най-добрите филми на 21-ви век до момента. И като идея, и като осъществяване на идеята.

Маскиран като корпоратиен трилър, „Генезис“ се развива в човешките сънища и развива около идеята, че внушения могат да бъдат инплантирани в човешкото съзнание с помощта на правилните инструменти. Звезден актьорски състав и мащабна визия, освен това един от най-добрите саундтраци за последните години, дело на Ханс Цимер.

Интерстелар

„Интерстелар“ е филм, който разделя зрителите на два лагера – едните го смятат за шедьовър, други за най-посредствения филм на Нолан и най-общо казано негов провал. Матю Макконъхи играе пилот, който е пратен на космическа мисия.

Целта е да намери планета, сходна на Земята, на която жителите да могат да продължат да съществуват. Тъй като на Земята тече апокалипсисът, такъв какъвто науката си го представя – без вода и с почти никаква останала вода. Джесика Частейн пък играе неговата дъщеря.

Нолан отново изследва идеята за времето и пространството и как то тече, но много хора смятат, че филмът е нищо друго освен жалка имитация на далеч по-зрелищния 2001: A Space Odissey. Въпреки това, „Интерстелар“ е мащабна продукция, която заради музика, ефекти и няколко изненади в сюжета, ще ви остави с отворена уста.

Коментари

Сподели
Открих писането, когато бях в гимназията. Четенето, когато бях на 5 години. Киното ме откри някъде между двете. Към тях добавяме котки, пътувания, бързо каране на коли и безобразно дърдорене. Заради последното аз и още двама мои колеги имаме подкаст за кино „Тихо, филмът започва“ в webcafe.bg. За останалите си страсти има различни платформи. Тази тук е една от тях. Надявам се да ви бъде толкова интересно, колкото и на мен.
Leave a Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.